Uctili si obete Holokaustu z Rožňavy (video)

V utorok 27. januára si svet pripomenul 70. výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim/Auschwitz. Do tohto tábora sa dostala aj väčšina nasilu odvlečených rožňavských Židov. Len veľmi málo z nich prežilo hrozné obdobie Holokaustu.

O 15-tej hodine sa na cintoríne pri pamätníku rožňavských Židov, odvlečených do táborov smrti, konalo spomienkové stretnutie, ktorého sa zúčastnili bezmála dve desiatky ľudí. Z rožňavskej samosprávy boli prítomní iba dvaja poslanci – Matúš Bischof (OKS) a Zoltán Beke (nez.).

„Holokaust bol proces gigantickej a veľmi zložitej série vŕažd. Čo si počať s číslami? Je vôbec možné ich pochopiť?,“ pýtal sa vo svojom príhovore Ferenc Ambrus, jeden z organizátorov.

Najväčší vyhladzovací tábor v dobe nacizmu bol zriadený v roku 1941. Bolo sem deportovaných približne 2,5 milióna ľudí: asi 1,1 milióna tam zavraždili, 900 tisíc poslali do plynových komôr, alebo zastrelili. Ďalších asi 200 tisíc zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania a lekárskych pokusov, pripomenul Ambrus.

Celkovo bolo z územia Slovenska deportovaných do Osvienčimu 65 692 osôb. V roku 1945 sa z nich vrátilo len 348 osôb. Tábor v Osvienčime oslobodil 27. januára 1945 1. Ukrajinský front – 322. strelecká divízia Červenej armády.

Výročie oslobodenia tábora Auschwitz-Birkenau je zároveň Medzinárodným dňom pamiatky obetí Holokaustu, ktorý od roku 2006 zaviedlo Valné zhromaždenie OSN.

Foto & video: InfoRožňava.sk / Martin Kuchár, Gabriel Bogdán

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Uctili si obete Holokaustu z Rožňavy (video)"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.