Ako sme informovali, v stredu 6. októbra 2010 zasadla v Krásnohorskom Podhradí miestna volebná komisia.
Tá nezaregistrovala kandidáta na post starostu obce za SRK, Ľudovíta Gunára, ani kandidátnu listinu SRK s menami 5-tich občanov, ktorí mali záujem kandidovať za túto stranu do obecného zastupiteľstva.
Čo sa presne stalo?
V nedeľu, 3. októbra, v posledný deň pre podanie kandidátnych listín, zaniesli Ľudovít Gunár a jeho syn Norbert kandidátne listiny zapisovateľke miestnej volebnej komisie.
Na tých je potrebné vyplniť okrem iného aj „meno, priezvisko, funkciu osoby oprávnenej konať v mene politickej strany, politického hnutia alebo politických strán a politických hnutí tvoriacich koalíciu“ a tam bolo uvedené priezvisko Fráter.
Nižšie je potrebný podpis a odtlačok pečiatky. Tam sa nachádzal podpis menovanej osoby a odtlačok krajskej pečiatky Strany rómskej koalície /SRK/.
Ku kandidátnym listinám bolo priložené poverenie, platiace pre komunálne voľby 2010, ktorým Jozef Fráter, krajský predseda SRK určil, že za stranu má nominovať kandidátov na post starostu obce a poslancov Norbert Gunár. Toto poverenie od neho nežiadali, tak ho neodovzdal.
Formalita alebo banalita?
Súčasťou kandidátnej listiny pre voľby starostu obce je aj „vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a nedal súhlas na to, aby bol uvedený na inej kandidátnej listine,“ taktiež aj „petícia podpísaná voličmi podporujúcimi kandidatúru“ – v prípade ak ide o nezávislého kandidáta. Všetky údaje, ktoré komisia označila ako chýbajúce, sa nachádzajú na tej strane dokumentu, kde je potrebné uviesť splnomocnenca, jeho náhradníka a ich údaje.
Na chýbajúce údaje upozornil člen komisie, delegovaný stranou SMK. Prezreli ich aj ostatní členovia komisie a vydali rozhodnutie o nezaregistrovaní s odôvodnením, že kandidátna listina neobsahovala náležitosti, ktoré vyžaduje zákon.
To, či sa jednalo o chybu závažnú, alebo takú, k oprave resp. doplneniu ktorej mohlo dôjsť po upozornení členmi komisie, je po vynesení rozsudku príslušného súdu zbytočné rozoberať. Napr. v Rožňave došlo ku kozmetickej úprave v prípade nezávislého kandidáta na primátora po zaregistrovaní, pretože na kandidátnej listine uviedol titul dosiahnutý na slovenskej vysokej škole v podobe, v akej sa používa v zahraničí – diplomovaný inžinier namiesto inžinier.
Čo hovorí zákon?
§ 16, bod 3 odsek d/ zákona č. 346/1990 Zb. hovorí, že kandidátna listina obsahuje, okrem iného, meno, priezvisko, funkciu a podpis osoby oprávnenej konať v mene politickej strany. V § 17 sa ďalej uvádza, že miestna volebná komisia predložené kandidátne listiny preskúma a nezaregistruje kandidáta, ktorý je uvedený na kandidátnej listine, ktorá nespĺňa náležitosti podľa tohto zákona.
Metodický pokyn aj logika napovedajú, že miestna volebná komisia plní pri komunálnych voľbách jednu z najdôležitejších funkcií, pretože preskúmava a registruje kandidátov, dohliada na pripravenosť okrskových volebných komisií, vyhotovuje zápisnicu o výsledkoch volieb a v neposlednom rade vydáva zvoleným kandidátom osvedčenia o zvolení. Do komisií by preto mali strany delegovať a kompetentné orgány vybrať občanov, u ktorých znalosti a skúsenosti zabezpečia kvalitný výkon takejto funkcie. Nezanedbateľným je aj školenie na výkon takejto funkcie. Aj pre takéto prípady.
Rozhodnutie už padlo
Všetko vyššie uvedené však už nič nezmení na tom, že príslušný okresný súd rozhodol. Vajda z rómskej osady doplní počet kandidátov na starostu, kandidátov na poslancov za Stranu rómskej koalície však už nie. Sám „Lajos“ , ako ho všetci volajú, nezaregistrovanie nazýva incidentom vopred rozhodnutým. Ešte pred rozhodnutím súdu uviedol na otázku, či mu to nie je ľúto, nasledovné: „To, že chce niekto vyradiť mňa, ešte znesiem, ale sú tam aj kandidáti na poslancov, to ma štve najviac.“ Z boja o návrat do obecného zastupiteľstva ako poslanec na ďalšie volebné obdobie je vyradený aj on sám.
Súvisiace články:
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Zaregistrujú aj rómskeho kandidáta"