Mlčať zlato, hovoriť striebro

Zaujímavou komoditou na pašovanie vo vnútrozemí európskeho spoločenstva sú cigarety a tabak. Nedávna skúsenosť košických colníkov rozšírila zoznam o kategóriu cenné kovy.

Košickým colníkom sa podaril v skutku raritný úlovok. V uplynulých dňoch, v skorých ranných hodinách blízko maďarsko-slovenskej hranice pri kontrole vozidla, registrovaného v krajine mimo európskeho spoločenstva, colníci pri výzve vodiča na predloženie tovaru podliehajúcemu spotrebným daniam alebo colnému dohľadu, našli cenný kov.

20161006_045959Aj keď vodič na výzvu reagoval vyjadrením, že nepreváža žiadny tovar, pri kontrole interiéru vozidla bol nájdený obal pracieho prášku svetoznámej značky, o ktorého identickom obsahu presviedčal colníkov vodič nie veľmi presvedčivo.

Jednoduchým úkonom colníci zistili, že hmotnosť pracieho prášku zjavne prevyšuje hmotnosť uvedenú na obale. Vodič identifikoval obsah v obale ako bižutériu, čím však colníka nepresvedčil. Občan po výzve colníka na predloženie tovaru už jednoznačne identifikoval ako striebro s hmotnosťou 10 kg.

Podrobnou kontrolou bolo identifikovaných celkom 21 balíčkov s obsahom častí strieborných šperkov. Prostredníctvom röntgenovej fluorescentnej spektrografie anaylyzátora XRF boli zistené skutočné obsahové množstvá striebra v rozmedzí 93-97 % a jeho celková hmotnosť takmer 16 kg.

Snaha vodiča presvedčiť colníkov o vlastníctve tovaru, s odvolaním sa na voľný pohyb tovaru na území spoločenstva, bola nedostačujúca, preto bol tovar zaistený na ďalšie konanie.

Zdroj: Colný úrad Košice

 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Mlčať zlato, hovoriť striebro"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.