Predstavili publikáciu o technických pamiatkach gemerského baníctva a hutníctva

V piatok 27. marca popoludní sa v sobášnej sieni rožňavskej radnice konala malá slávnosť. V rámci valného zhromaždenia Gemerského baníckeho spolku Bratstvo predstavili a uviedli do života publikáciu Technické pamiatky spojené s baníckou a hutníckou činnosťou na Gemeri.

Tech. pam. prebalPrvá časť zamýšľanej šesťdielnej encyklopédie banských, hutníckych a železiarskych pamiatok Gemera mapuje územie od Rožňavy a Čučmy, cez Paču, Krásnohorské Podhradie, Drnavu, Kováčovú, Lúčku až Bôrku.

Autori publikácie Ján Kilík, Jozef Kravec, Edita Kušnierová a Karol Tomány sa zamerali najmä na zaniknuté banské diela, huty  a kovospracujúce závody, ktoré podrobne zmapovali po overení priamo v teréne.

Čitateľ nájde v publikácii kvalitnú fotodokumentáciu súčasného stavu týchto pamiatok, ale aj archívne fotografie dokumentujúce dnes už zaniknutú slávu gemerského baníctva a železiarstva.

Vydanie publikácie z väčšej časti finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR zo svojho grantového programu. Publikácia je nepredajná, v prípade záujmu sa môžete obrátiť na autorov (ditakusnierova@gmail.com).

Foto: Archív infoRoznava.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY – Meterciu majú v Čučme naživo

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Predstavili publikáciu o technických pamiatkach gemerského baníctva a hutníctva"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.