Čarovná Bella a Sebastián

V každom z nás sa vraj schováva beštia ale aj baránok. Môže to síce znieť ako klišé, ale je len na nás, ktorá časť sa prejaví a ktorá nedostane šancu. Sebapoznanie je však náročné už pre jednotlivca, o to ťažšie sa spoznáva spoločnosť.

Spoločnosť sa oveľa ťažšie nielen spoznáva, ale prípadne aj odhaľuje svoje zlyhania a teda aj svoju „beštiálnosť“. Častejšie sa teda stáva, že spoločnosť svoju beštiálnosť nespozoruje a akceptuje ju ako nutnú a samozrejmú v záujme svojho prežitia. O tom by mohli dejiny nejedného národa podať krutú výpoveď.

Ako však tento predslov súvisí s filmom o chlapcovi, ktorý sa skamarátil so „zdivočelím“ psom?

Sebastián je malý chlapec. Oveľa radšej ako vysedávanie v škole, má bezstarostné túlanie sa po francúzskych Alpách. Žije však v neľahkej dobe, uprostred druhej svetovej vojny, kedy sú práve tie beštiálne črty spoločnosti v plnej sile, ochotné potrestať kohokoľvek, kto nastaví zrkadlo alebo urobí čosi prirodzene cnostné.

O to náročnejšie je pre pastiera oviec Césara vychovať Sebastiána správne. Snaží sa mu vštepiť správne hodnoty a prístup nielen k ostatným, ale aj k prírode. Jedného dňa mu však ktosi alebo skôr čosi potrhá ovce. César si je istý že za to môže práve Beštia, pes, ktorý utiekol istému bačovi, ktorý ho bezdôvodne týral.

Podobne ako Cézar, celá dedina je presvedčená, že Beštia je nebezpečná, a preto ju treba čo najskôr zlikvidovať. Sebastiánovi to však nedá. Neverí, že by Beštia mohla byť zlá len preto, lebo si to všetci bez dôkazov myslia. Odhodlá sa teda aj napriek varovaniu Césara vyhľadať Beštiu.

Film je zážitkom z úchvatného príbehu tak prostého a predsa čarovného kamarátstva. Dej odhalí hrdinov aj v beštiách, od ktorých by to nikto nečakal.

V prípade, že máte tú možnosť, film si pozrite bez dabingu a počas 99tich minút si vychutnáte nielen nádherné hory a snehobielu Bellu, ale aj uchu lahodiacu francúzštinu.

Ak sa túžite preniesť o niekoľko desaťročí späť a ako malý chlapec sa potúlať spolu so Sebastiánom, tento film bude veľmi dobrou voľbou.

Michal Valaštek

Foto & Video: Csfd.cz

Film nakrútil v r. 2013 režisér Nicolas Vanier, ktorý k nemu napísal aj scenár. Postavu malého Sebastiána stvárnil Félix Bossuet, epizódnu rolu horala zahral Sebastián z pôvodného čiernobieleho seriálu z r. 1965 Mehdi El Glaoubi (na videách), syn medzitým už nebohej autorky knižnej predlohy Cécile Aubry.

Bella a Sebastián r. 2013

Bella a Sebastián r. 1965

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Čarovná Bella a Sebastián"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.