Aká bola Šafárikova ulica v Rožňave?

V pokračovaní seriálu Rožňava včera a dnes sa prejdeme najdlhšou ulicou mesta.

Najdlhšia rožňavská ulica – pôvodne Brzotínska (Berzéti utca), neskôr pomenovaná podľa grófa Dionýza Andrássyho, štedrého sponzora mesta (Andrássy Dénes utca), nesie dnes meno významného gemerského rodáka Pavla Jozefa Šafárika.

Za uplynulých sto rokov prešla mnohými zmenami. Mimoriadne negatívne ju však ovplyvnili asanácie v 60 – 80. rokoch 20. storočia, kedy stratila skoro dve tretiny svojej pôvodnej zástavby, ktorú dnes môžeme vidieť už len na starých pohľadniciach.

Asanované plochy neboli vždy nahradené novou výstavbou porovnateľnej kvality, ktorá mnohokrát ani nerešpektovala pôvodné uličné čiary a pôvodnú parceláciu, akoby sa to bolo žiadalo.

Výnimkou bol nový hotel Kras postavený podľa projektu významného architekta, žiaľ, aj táto kvalitná architektúra bola počas poslednej novej adaptácie v 90. rokoch 20. stor. skoro úplne znehodnotená.

V priebehu posledných desaťročí v južnej časti ulice pribudli nové moderné budovy (banka, poisťovňa, dom kultúry), ktoré rozhodne pridali pôvodnému malomestu Rožňave na reprezentatívnosti. Žiaľ, ani táto architektúra sa nevyvarovala chýb nedávnej minulosti a svojím umiestnením výrazne narušila pôvodnú urbanistickú štruktúru ulice.

Edita Kušnierová

Na hornej fotke: K.Tichy: Severná časť Brzotínskej ulice, okolo 1920

 

Pohľad na Šafárikovu ulicu z mestskej veže – pohľadnica z 30. rokov 20. stor. a súčasný pohľad z veže (obidve fotografie nám poskytol náš čitateľ Karol)

Severná časť Šafárikovej ul., približne 20. – 30. roky 20. stor. – domy na ľavej strane ešte stoja, i keď sú prefasádované, vpravo bývalá evanjelická meštianska škola

Severná časť Šafárikovej ulice s vyústením Košickej, približne začiatok 50.rokov 20. stor.. Ľavá strana ulice bola zbúraná v 70. rokoch 20. stor. od poschodovej budovy nadol ( v nej sídlila pôvodne Gömöriovská tlačiareň).

Šafárikova ulica v 70. rokoch 20. stor. – veľkoplošná asanácia časti pod vyústením na Košickú, ľavé domoradie. Čoskoro postihla asanácia aj pravé domoradie, ktoré bolo zbúrané počnúc od južného okraja poschodovej budovy bývalej Gömöriovskej tlačiarne, ktorú na týchto fotkách už nevidieť(pozri foto vyššie).

Šafárikova ulica, časť ľavého domoradia pod vyústením Košickej s obľúbenou predajňou Chleba a pečiva s unikátnou secesnou fasádou; vľavo vidno časť poschodovej budovy bývalej fary reformovanej cirkvi. Foto zo začiatku 70. rokov 20. stor. Pod tým Gróf Andrássy Dénes utca, dnes Šafárikova ulica  

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Aká bola Šafárikova ulica v Rožňave?"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.