Kardinál Korec bol za kňaza vysvätený v Rožňave pred 65 rokmi

Nitriansky emeritný biskup, kardinál Ján Chryzostom Korec si v minulých dňoch pripomenul 65. výročie kňazskej vysviacky. Za kňaza bol tajne vysvätený v Rožňave 1. októbra 1950.

Po uväznení a internovaní takmer všetkých oficiálnych biskupov bol ako 27-ročný 24. augusta 1951 biskupom Pavlom Hnilicom tajne vysvätený za biskupa. Konsekrácia sa uskutočnila na základe rozsiahlych fakúlt Svätého Otca Pia XII. pre naše krajiny.

Biskupskú službu však Korec nemohol vykonávať verejne. Po celý tento čas pracoval ako robotník. Polícia ho 11. marca 1960 zaistila a 21. mája bol odsúdený ako vlastizradca – pre náboženskú činnosť medzi študentmi, na 12 rokov väzenia, ktoré prežil v neľudských podmienkach s mnohými kňazmi v Prahe na Pankráci, Ruzyni a Valdiciach.

Z väzenia sa vrátil 24. februára 1968 s podlomeným zdravím. Napriek tomu sa zapojil do obnovy náboženského života. V roku 1969 ho prijal na osobitnej audiencii pápež Pavol VI., ktorý na údiv mnohých odovzdal „tajnému“ biskupovi Korcovi svoje biskupské insígnie.

Po návrate do vlasti však nedostal súhlas zo strany štátu k pastorácii a preto pokračoval v práci ako robotník, naposledy ako opravár výťahov v Petržalke.

Zmena spoločenského systému po roku 1989 zasiahla aj do jeho života. Dňa 7. januára 1990 sa stal rektorom Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave. Významným okamihom jeho života sa stal 6. február 1990, keď na výslovnú žiadosť Svätého Otca Jána Pavla II. bol menovaný za nitrianskeho diecézneho biskupa.

Kánonicky správu diecézy prevzal 22. februára 1990 a spravoval ju do 16. júla 2005. V súčasnosti ako emeritný biskup býva v Nitre. Ján Pavol II. ho 28. júna 1991 ustanovil za kardinála. Menovanie bolo ohlásené na všeobecnej audiencii 29. mája 1991.

Zdroj: TK KBS Foto: Nitrianska diecéza

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Kardinál Korec bol za kňaza vysvätený v Rožňave pred 65 rokmi"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.