Sviečky za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

V utorok p (27. 2.) o 17.00 h. sme zapálili pri soche Františky Andrássyovej v Rožňave sviečky za Jána Kuciaka, reportéra portálu Aktuality.sk a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, ktorí boli cez víkend zavraždení vo svojom dome vo Veľkej Mači pri Galante.

Ján Kuciak chcel písať o talianskej mafii na Slovensku, zavraždili ho, píše dnes portál Aktuality.sk. Podľa vyjadrení slovenského novinára kanadského pôvodu Toma Nicholsona pre Denník N, Kuciaka mohla zavraždiť talianska mafia s väzbami na slovenských politikov. 

Denník N sa téme venuje aj v dnešnom vydaní v článku Na východe Slovenska zrejme pôsobí talianska mafia, pozná ju aj premiérova asistentka Trošková. Túto stopu analyzuje vo svojom dnešnom texte aj denník SME, ktorý píše, že Kuciak robil na prepojeniach talianskej mafie s politikmi.  Stopy ‚ndranghety na Slovensku objasňuje aj Konzervatívny denník Postoy.

Pochod v Bratislave bude už tento piatok

Občiansky pochod na pamiatku Jána Kuciaka v Bratislave pod názvom Nechceme späť 90-te! Pochod za Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú presunuli už na tento piatok na 17. hod. na Hviezdoslavovo námestie, odkiaľ povedie na Námestie Slobody pred Úrad vlády SR. Pôvodne mal byť v polovici marca.

Hlavnými organizátormi sú projektový manažér vydavateľstva Petit Press Peter Nagy a jeho manželka Katarína Nagy Pazmany. „Pri organizácii nespolupracujeme so žiadnymi politikmi a politickými stranami,“ uviedli. To, že investigatívny novinár aj s jeho partnerkou boli zavraždení, je pre nich niečo, pri čom nedokážu podľa vlastných slov ostať ticho.

„Nedokážeme ostať ticho ako občania, ako novinári, ako ľudia aktívni v treťom sektore, ako ľudia, ktorí majú radi Slovensko a veria, že Slovensko má na to, aby bolo dobrou, poctivou krajinou, kde sa takéto veci nedejú,“ napísali v udalosti na Facebooku. Ako dodali, za tri mesiace sa im narodí dieťa a nechcú, aby sa narodilo do spoločnosti, v ktorej sa ľudia boja prehovoriť a novinári písať.

„Chceme, aby vyrastalo v čase, ktorý nebude pripomínať 90-te roky. Chceme, aby vyrastalo v krajine, ktorá bude hodnotu demokracie ochraňovať. Vražda novinára je vraždou spoločnosti. Vraždou verejného hlasu a vraždou hodnôt. Preto organizujeme tento pochod, ako občania, ako budúci rodičia, ako ľudia, ktorí nechcú premlčať, keď niekto siahne na ich hodnoty,“ dodali.

S pochodom im pomáhajú organizátori študentských pochodov proti korupcii. Mená rečníkov by mali oznámiť čoskoro.

Súvisiace články: Posledný text zavraždeného Jána Kuciaka: Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky

Petícia za odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara je zverejnená na stránke odstupte.sk.

 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Sviečky za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.