Petíciu proti vysielaču podpísal aj starosta (+Video)

Pod hradom Krásna Hôrka začali so stavbou 25 metrov vysokého stožiaru mobilného operátora. Postavený má byť na úpätí hradného kopca. Niektorým obyvateľom sa umiestnenie stavby pod národnou kultúrnou pamiatkou nepáči. Spísali petíciu, pod ktorú sa už v prvý deň podpísalo vyše 100 ľudí. Dostupná je tiež na internete.

Petíciu podpísal aj starosta obce Peter Bollo (Most), ktorý pred rokom podpísal rozhodnutie stavebného úradu o umiestnení tejto stavby. Tvrdí, že musel, keďže stavebník splnil všetky podmienky a mal súhlasné stanoviská dotknutých úradov, vrátane pamiatkarov.

Celý proces vybavovania stavby na pozemku v správe Slovenského pozemkového fondu trval vyše roka. Príslušné dokumenty neboli vyvesené podľa tvrdenia starostu na úradnej tabuli obce, keďže stavebné povolenia nezverejňujú. O zámere vraj nevedeli ani poslanci.

Jeden z nich, Štefan Kún,  je členom trojčlenného petičného výboru, ktorý žiada, aby bola stavba okamžite pozastavená, zabránilo sa akejkoľvek ďalšej výstavbe v uvedenej lokalite a zachovalo sa tak prírodné a historické prostredie okolia hradu.

Stavbu stožiaru žiadajú signatári petície premiestniť nie bližšie ako 500 m od obytnej zóny a všetkých historických pamiatok v obci.

Bollo: Musel som to podpísať

Starosta podľa vlastných slov nemal dôvod informovať poslancov, keďže ide o výkon práce stavebného úradu. Informácia o „stavbe pod hradným kopcom“ sa dostala do programu rokovania obecného zastupiteľstva až v stredu 28. januára tohto roku. Poslanci k tomu však žiadne uznesenie neprijali.

Peter Bollo (Most)Slovak Telekom ma oslovil už v roku 2012, že tu chcú postaviť anténu. Nezaoberal som sa tým, ako to bude vyzerať a aké to bude mať technické parametre, nie som odborníkom v tejto sfére,“ vysvetlil.

Pôvodne mala byť anténa na streche školy, s čím nesúhlasil najmä z dôvodu obáv zo žiarenia. Ďalšou možnosťou malo byť umiestnenie pri multifunkčnom ihrisku v areáli školy. Súhlas nedal ani k tomuto návrhu. „Nedám znehodnotiť obecný pozemok, vznikla by tým na ňom ťarcha,“ argumentoval.

Na margo stavby vysielača uviedol, že ako občan s tým nesúhlasí. „Ako úradník som však musel podpísať rozhodnutie o umiestnení stavby, nemohol som to sabotovať, mohli by ma dať na súd,“ bránil sa. Obavy zo žiarenia by chcel rozptýliť pozvaním odborníka na verejnú diskusiu.

K petícii, ktorú sám podpísal, uviedol, že ak získa podporu aspoň 30 % z 1800 oprávnených voličov, bude môcť obec vyhlásiť miestne referendum. Aby bolo platné, musela by sa ho zúčastniť aspoň polovica oprávnených voličov.

Petičný výbor, s ktorým komunikuje, upozornil, že stavebník by si v prípade zastavenia stavby mohol uplatňovať odškodnenie. Voči komu, je však podľa neho otázne, stavba nie je na pozemku obce. Aj preto si myslí, že by mala byť petícia adresovaná nie obci, ale krajskému stavebnému úradu, ktorý je odvolacím orgánom a jediný môže vo veci konať.

„S pamiatkarmi som bol na obhliadke miesta ešte v rámci stavebného konania, nič som im neodporúčal, ale čudoval som sa, že to povolia,“ pripomenul na záver.

V záväznom súhlasnom stanovisku Krajského pamiatkového úradu v Košiciach z novembra 2013, ktorý má svoje pracovisko v Rožňave, sa okrem iného uvádza, že zámer úpravy nehnuteľnosti je z hľadiska záujmov, chránených pamiatkovým zákonom, prípustný.

Baffi: Toto chceme?

Na miesto výstavby vysielača sme sa vybrali s iniciátorom petície, mladým výtvarníkom Dávidom Baffim. „Dozvedel som sa o tom len minulý rok pred vianočnými sviatkami, keď sme tu videli autá.“

DSCF3519Na mieste je už vybudovaný betónový základ pre stožiar, zakrývaný teraz starými stromami. „Keď pôjdu preč do dvoch – troch rokov, väčšiu životnosť možno nemajú, tak budeme mať pod hradom elektrický stĺp? Toto chcú ľudia, ktorí majú radi Krásnu Hôrku?“ – pýta sa.

„Skúste zavesiť na takýto stĺp včelí úľ, koľko ich prežije. Nie veľa,“ pokračoval. Podľa neho plánovaný vysielač prekáža najmä vizuálne. „Máme krásny hrad a pod hradom máme krásny kopec – takú zelenú sukničku a zrazu do tejto sukničky namontujeme stĺp?“

Uviedol, že sa snaží nájsť skôr iné riešenie, než referendum, ktoré by obec stálo peniaze. „Keď nám petíciu podpíšu tisícky ľudí, milovníci Krásnej Hôrky z celého Slovenska, budeme možno môcť aj bez referenda požiadať štátne orgány, aby prehodnotili svoje stanoviská.“ 

„Bol by som veľmi rád, keby spoločnosť Slovak Telekom zvážila svoje zámery. Robia dobrú službu, ale toto by tu bolo veľmi škaredé,“ vysvetlil svoj pohľad na vec.

Nepozdáva sa mu ani postoj pamiatkarov. „Keď niekto stavia alebo prerába dom v dedine, musí mať od nich povolenie a zrazu im toto neprekáža? Nechce sa mi to veriť.“  

Podľa neho ak sa im nepodarí dosiahnuť zmenu, potom názor ľudí na Slovensku nič neznamená. „Neviem, prečo to starosta takto riešil, že sa to dozvedáme na poslednú chvíľu, ale chcem sa skôr zamerať na to, ako z toho čo najrýchlejšie von.“

Pre Slovak Telekom nie je podľa neho výhodné prenajímať si iné, už existujúce stožiare. Lacnejšie je postaviť si vlastný, na ktorý si budú môcť v budúcnosti namontovať ďalšie antény.

„Kto nám bude kontrolovať, či je to škodlivé?“- pýta sa. Úrad verejného zdravotníctva má podľa neho mieru posunutú a keby sa to prekontrolovalo, tak tie signály nie sú „kóšer“. „Ak úmrtnosť na nádorové ochorenia v obci stúpne za 10 rokov o 5 až 10 percent, bude táto firma odškodňovať ľudí?“ 

 

Slovak Telekom: O presune stavby neuvažujeme

Na naše otázky o prebiehajúcej stavbe stožiaru nám odpovedal Martin Vidan, hovorca spoločnosti Slovak Telekom pre korporátne záležitosti.

IMG_4425

Akým spôsobom je stavba realizovaná?

„Ide o náš budúci vysielač pre technológie GSM a 4G/LTE. Stavbu územným rozhodnutím povolil stavebný úrad – obec Krásnohorské Podhradie. Kladné stanovisko k nej dal aj Krajský pamiatkový úrad Košice. Stavba výrazným spôsobom skvalitní mobilné služby v oblasti a prinesie jej obyvateľom najrýchlejší 4G mobilný internet, čo môže mať pozitívny vplyv na atraktivitu celej lokality.“

pohlad4Bude vysielač nejakým spôsobom „kamuflovaný“, aby nenarušil pohľad na národnú kultúrnu pamiatku?

„Nie.“

Prečo ste si vybrali práve toto miesto a nie nejaký iný kopec v okolí, vďaka čomu by bolo zrejme pokrytie ešte širšie?

„Stožiar bude stáť na mieste,  z ktorého je možné zabezpečiť optimálne pokrytie lokality signálom mobilných sietí. Presunom stavby na iné miesto by došlo k zhoršeniu rádiových parametrov, preto o zmene neuvažujeme.“

Občania začali s petíciou a zbierajú podpisy proti výstavbe, aký je váš názor na tento postup?

„Nekomentujem.“

Dokument – Petičný hárok

Foto & Video: infoRoznava.sk / Martin Kuchár

SÚVISIACE ČLÁNKY – Telekom spustil v Rožňave 4G LTE sieť

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Petíciu proti vysielaču podpísal aj starosta (+Video)"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.