Zvony na hrade opäť zazvonia

Pri ničivom požiari hradu Krásna Hôrka v marci 2012 došlo okrem rozsiahleho poškodenia strechy aj k roztaveniu zvonov nad hradnou kaplnkou. Keďže ich reštaurovanie pre obrovské poškodenie nebolo možné, Združenie gemerských remeselníkov (ZGR) so sídlom v Krásnohorskej Dlhej Lúke, iniciovalo odliatie nových. Ich cena je približne 13 tisíc eur a na samotnú výrobu sa podujal zvonolejársky majster Miklós Gombos z maďarskej obce Őrbottyán, v spolupráci s odborníkmi múzea Betliar.

Oheň a vysoké teploty spôsobili, že z malého a stredného zvona ostali len roztavené hrudy bronzu a srdcia a z najväčšieho ostal len veniec. Keďže nebolo čo opravovať, ZGR so sídlom v Krásnohorskej Dlhej Lúke vyhlásilo zbierku na nové odliatky. Zhotovenie najväčšieho zo zvonov umožnila zbierka obyvateľov obce Krásnohorské Podhradie, jej družobnej obce Csíkszentkirály (Sâncrăieni) v Sedmohradsku, účastníkov festivalu Gombaszögi Nyári Tábor a Občianského združenia SINE METU. Zvon strednej veľkosti bolo možné odliať vďaka finančnému daru Ženského vínneho rytierského rádu Pannónia z Maďarska a najmenší zo zvonov uzrel svetlo sveta vďaka podpore ZGR so sídlom v Krásnohorskej Dlhej Lúke.

Podľa starostu obce Krásnohorského Podhradia Petra Bolla (Most) je cena dvoch najväčších približne 10-ticíc eur. “Presnú cenu ešte nevieme vyúčtovať, keďže zvony ešte nie sú osadené na svojom mieste. Z našej strany šlo o minimálne gesto, vďaka ktorému ožije tradícia. Zvony odvekov patrili k životu obce, boli jej súčasťou“ povedal. Starosta verí, že po dohode so SNM – Múzeum Betliar, ktoré hrad Krásna Hôrka spravuje, budú zvony využívať denne. “Na obed a aj na zvonenie podvečer o šiestej hodine“. Hmotnosť najväčšieho zvona je 250 kilogramov a bol zasvätený sv. Štefanovi. Prostredný zvon váži 130 kilogramov a zasvätili ho sv. Jurajovi a sv. Jozefovi.

Zbierku na najmenší z troch zvonov podporili nielen samotní remeselníci predajom svojich produktov, ale finančne sa na nej podieľal aj výťažok benefičného koncertu v obci Ibrány, ktorá je zároveň družobnou obcou,“ informovala Judita Krajčiová zo Slovenského národného múzea, Múzeum Betliar. Ako ďalej uviedla, najmenší zvon, takzvaný umieračik, má hmotnosť 70 kíl a bol zasvätený Panne Márii. Podľa informácii Juraja Nagya zo ZGR, bola cena vyhotovenia a dovozu, približne 3-tisíc eur. “Zvony sú hotové od roku 2013. Čakali sme však na dokončenie veže, na ktorej majú byť umiestnené. Keďže je k dispozícii ešte žeriav, ktorý sa má čoskoro demontovať, využijeme ho na to, aby sa zvony dostali opäť na svoje miesto,“ dodal J. Nagy.

Zvony sa po prvýkrát rozozvučia v stredu 16. septembra večer o 19:30 hodine, počas priateľského stretnutia pri svetle sviečok pred hradnou bránou.

Foto: rozsnyovidek.sk

 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Zvony na hrade opäť zazvonia"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.