Hrad Krásna Hôrka plánujú sprístupniť v roku 2018

Ministerstvo kultúry (MK) SR vyhlásilo verejné obstarávanie na zabezpečenie projektovej dokumentácie, autorského dozoru a inžinierskej činnosti na komplexnú revitalizáciu hradu Krásna Hôrka.

Oznámenie o súťaži zverejnilo vestníkom na stránke Úradu pre verejné obstarávanie. Súťažné návrhy možno posielať do 4. mája.

Revitalizáciou by sa malo zabezpečiť optimálne a plnohodnotné fungovanie celého hradného komplexu, nový prístup k pôvodným výstavným priestorom a doplnenie novými expozíciami.

Ďalej sa zabezpečí na potrebnej kvalitatívnej úrovni zázemie pre návštevníkov – ako sú hygienické zariadenia, kaviareň, predaj suvenírov, informačné centrum, pokladňa, prípadne úschovňa batožín a bicyklov, ale aj zázemie pre personál.

KH-14

Komplexnou revitalizáciou sa majú odstrániť tiež nevhodné zásahy z predchádzajúceho obdobia a následky požiaru z 10. marca 2012. Ten zničil takmer celú strechu hradu, časť interiéru, ako aj časť historických exponátov.

Prvá etapa obnovy riešila dočasné prestrešenie hradu. Od minulého roku na Krásnej Hôrke prebieha druhá etapa zameraná na trvalé krovy a strechy.

KH-32

Zhotoviteľom je firma Hornex, ktorá sa zaviazala ukončiť práce do novembra tohto roku. Škridlu už položili na strednom a dolnom hrade, práce prebiehajú aj na hornej časti. Na severovýchodnej bašte bude ako strešná krytina použitý predzvetraný medený plech s takmer čiernou farbou.

Zrekonštruovaný hrad Krásna Hôrka s vynovenými expozíciami by mohli otvoriť v roku 2018.

Zdroj: Teraz.sk Foto: infoRoznava.sk / Rudo Štober

SÚVISIACE ČLÁNKY – Strechy by mali byť dokončené v závere tohto roku (Fotogaléria)

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Hrad Krásna Hôrka plánujú sprístupniť v roku 2018"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.