Primátor Burdiga prišiel o odmeny. Milan Capák: “Pán primátor, dúfam, že sa neurazíte.“

Schvaľovanie platu primátora Rožňavy sa na uplynulom zasadnutí mestského zastupiteľstva nieslo v znamení chaosu, zbytočných hlasovaní i nedostatku poslaneckých hlasov. Z trinásťčlenného poslaneckého zboru sa v čase hlasovania nachádzalo v rokovacej miestnosti iba deväť poslancov. Tí sa rozhodli, že primátor dostane len povinnú časť platu, danú zákonom vo výške 2 234 eur, no pohyblivú zložku, približne 700 eur, mu už “neodklepli“.

Ako sme už informovali v predchádzajúcom príspevku o platoch činiteľov mesta, plat primátora mesta sa upravuje na základe zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Pozostáva z dvoch zložiek.

Prvá časť sa vypočítava z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, vyčíslenej na základe údajov Štatistického úradu SR za predchádzajúci kalendárny rok a násobku podľa počtu obyvateľov. Druhú zložku tvorí percentuálne navýšenie mzdy poslancami mesta, ktoré môže dosiahnuť až 70 percent.

Hlasovania o návrhoch platu primátorovi sa ako prvý zhostil zástupca primátora Ján Lach (Most-Híd). Ako poslanec mestského zastupiteľstva navrhol odhlasovať primátorovi mzdu zo zákona, ktorej výška je v danom období 2 234 eur, plus odmeny vo výške 30 – percentného navýšenia. Tento návrh však neprešiel.

Do diskusie sa zapojil poslanec Juraj Balázs (Nez.), šéf finančnej komisie zastupiteľstva. Podotkol, že poslanci v túto chvíľu rokujú o valorizácii základného platu, ktorý sa vypočítava na základe priemernej mzdy a ďalších zákonných ukazovateľov a o tridsať percentnom navýšení, ktoré mal primátor Burdiga doteraz. Ani tento návrh neprešiel.

Do diskusie za zapojil poslanec Milan Capák (KSS), ktorý navrhol, aby primátor dostal len základnú zložku mzdy. Poslanci za návrh síce zahlasovali nerozhodne, štyria proti štyrom, no k hlasovaniu nemalo ani len dôjsť, nakoľko čiastku, prislúchajúcu primátorovi zo zákona, majú poslanci len zobrať na vedomie.

Ján Lach preto navrhol hlasovať o pohyblivej zložke platu primátora vo výške 25 percent zo základnej mzdy. Do jeho návrhu vstúpil poslanec M. Capák s námietkou. “Nehnevajte sa, ale znížime o 5 percent? Viete dobre koľko negatív tu bolo od občanov. Pán primátor, dúfam, že sa neurazíte, ak to jedno obdobie necháme len na základnom plate“, povedal.

Toto licitovanie sa nepáčilo poslancovi Balázsovi, ktorý navrhol stiahnuť tento bod programu a vrátiť sa k nemu na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva. J. Lach dal teda za to hlasovať, no ani tento návrh mestským parlamentom neprešiel.

Chaotické hlasovanie sa opäť vrátilo k návrhu poslanca Balázsa o 25 percentnom navýšení pohyblivej čiastky. Poslanci ponuku opäť neschválili. Mzda primátora teda ostala len v zákonnej výške 2234 eur, no bez odmeny, ktorá doposiaľ činila takmer 700 eur.

Renáta MAZURKOVÁ

Foto: infoRoznava.sk / Jaro Maliňák

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Primátor Burdiga prišiel o odmeny. Milan Capák: “Pán primátor, dúfam, že sa neurazíte.“"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.