Riaditeľom múzea v Betliari sa stal Barczi

V utorok 18. novembra sa uskutočnilo výberové konanie na post riaditeľa SNM – Múzeum Betliar. Ten sa uvoľnil po odchode Evy Lázárovej z tohto postu ešte v júni. Odvtedy múzeum riadil Július Barczi, zástupca generálneho riaditeľa SNM pre pre úsek hradov, zámkov a kaštieľov.

„Výberového konania na post riaditeľa SNM – Múzeum Betliar sa zúčastnil aj pán Július Barczi,“ potvrdila nám Judita Krajčiová, hovorkyňa betliarskeho múzea. „Vo výberovom konaní bol úspešný a naďalej zostáva aj zástupcom generálneho riaditeľa SNM,“ spresnila.

„Čo sa týka bývalej pani riaditeľky múzea, výsledky finančnej kontroly má momentálne na stole právnik SNM a čakáme na jeho vyjadrenie,“ dodala.

Informácia o konkurze bola zverejnená na webe SNM a publikovaná v denníku Pravda. Prihlásení boli len dvaja uchádzači, okrem Barcziho ešte reštaurátor Martin Ilečko.

Výberovú komisiu tvorili Gabriela Podušelová a Marcela Svetlánska z vedenia SNM, ďalej Silvia Lörinčíková zo SNM – Múzeum Betliar, Helena Ferencová, riaditeľka Múzea hrad Modrý Kameň a Peter Bárta, predseda odborovej organizácie SNM.

„Môj pohovor trval poldruha hodiny, počas ktorej bola prediskutovaná moja koncepcia fungovania SNM, ktorú som predložil k výberovému konaniu na takmer 15 -tich stranách,“ vysvetlil pre infoRoznava.sk Barczi.

Ako ďalej uviedol, kostru pohovoru tvorilo 5 otázok, ktoré sa bodovali, plný počet bol 120, on získal 117. Druhý uchádzač nezískal ani polovičný počet bodov. Otázky komisie sa týkali legislatívy, medzinárodných vzťahov i odbornej činnosti múzea.

„Naďalej budem zastávať aj funkciu zástupcu generálneho riaditeľa SNM pre úsek hradných a kaštieľnych múzeí, pričom od 1. 1. 2015 by sa mala pôsobnosť tohto úseku rozšíriť o ďalšie činnosti,“ potvrdil Barczi.

„Napriek tomu, že od 17. júna zastávam dve funkcie, nie som honorovaný dvoma platmi. To by ma síce veľmi potešilo a považoval by som to za seriózne, ale v tejto situácii to nie je možné. Plat poberám len z našej bratislavskej centrály, tým pádom nezaťažujem rozpočet betliarskeho múzea,“ vysvetlil.

„Čo sa týka pani Lázárovej, pravdupovediac sa čudujem, že ju do Baníckeho múzea prijali na pozíciu kurátora, keďže takúto prácu nikdy nevykonávala a jej odborné referencie sú nulové,“ konštatoval na záver Barczi. „Trestnoprávnu zodpovednosť zatiaľ voči nikomu nemáme dôvod vyvodzovať, oveľa zaujímavejšie sú však naše plány na budúci rok.“

Foto: Archív infoRoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Riaditeľom múzea v Betliari sa stal Barczi"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.