Nemocnica svojim pacientkam predstavuje diagnostiku s minimálnymi čakacími lehotami. K verejnej výzve na podporu preventívnych prehliadok sa pripojili aj rožňavské basketbalistky.
Nemocnica Svet zdravia Rožňava vo štvrtok oficiálne otvorila nové mamografické pracovisko. Jeho hlavnou súčasťou je moderný digitálny mamograf americkej firmy HOLOGIC, ktorý sa vyznačuje vysokou a rýchlou zobrazovacou schopnosťou. Vďaka nižším radiačným dávkam je šetrnejší k zdraviu pacientok.
Nemocnica garantuje minimálne čakacie lehoty na diagnostiku a v prípade potreby aj adekvátnu terapiu. Celková investícia do nového prístroja a do modernizácie priestorov mamografického pracoviska dosiahla sumu 70-tisíc eur.
Informoval o tom Tomáš Král zo spoločnosti Svet zdravia, do ktorej portfólia nemocnica patrí.
„Nový digitálny mamografický prístroj HOLOGIC Lorad Selenia patrí k špičke vo svojej triede. Jeho najväčšou výhodou je podrobnejšie a detailnejšie zobrazenie štruktúr prsníka, ktoré umožňuje nájsť aj malé ložiská,“ uviedol.
Snímky z vyšetrenia sú k dispozícii okamžite, použitím nového prístroja sa tiež radikálne znížila už aj tak nízka radiačná záťaž, ktorú garantoval predchádzajúci mamograf.
V priestoroch starej mamografie je teraz nová vyšetrovňa, pre ňu je plánovaný nákup nového ultrazvukového prístroja, ktorý v rámci diferenciálnej diagnostiky umožní následné sonografické vyšetrenie prsníkov.
Na Slovensku zdravotné poisťovne plne hradia preventívne vyšetrenie prsníkov ultrazvukom u žien v každom veku a po dovŕšení 40. roku mamografické vyšetrenie raz za dva roky. U onkologických pacientok je odporučený interval raz za rok, eventuálne podľa indikácie onkológa.
„Mnohé ženy majú z mamografického vyšetrenia obavy a preto naň ani nechodia. Vďaka zabezpečeniu kvalitného a čo najmenej nepríjemného vyšetrenia chceme ich obavy prekonať a oveľa viac tak pomôcť v boji proti zákernej chorobe rakoviny prsníka v celom okrese. Našou ambíciou je diagnostika rakoviny prsníka s minimálnymi čakacími lehotami a zachytávanie čo najskorších štádií tohto ochorenia,“ zdôraznila MUDr. Ivana Šantová, primárka rádiologického oddelenia nemocnice Svet zdravia Rožňava.
Modernizované rádiologické oddelenie zamestnáva špičkových rádiológov. Okrem jednoznačne negatívnych prípadov sa všetky vyšetrenia z presnejšej diagnostiky hodnotia duálne. V prípade mladších žien sa prihliada na fyziologický menštruačný cyklus, čo môže vyšetrenie oddialiť o niekoľko dní.
Potrebné ultrazvukové vyšetrenia sa vykonávajú následne po mamografii v ten istý deň, ultrazvukové kontroly sa odporúčajú a objednávajú podľa potreby.
Prevencia a včasná diagnostika zvyšujú šance na vyliečenie
Na Slovensku je rakovina prsníka najčastejším zhubným nádorom u žien. Podľa najnovších údajov v krajine registrujeme až 1 900 nových prípadov ročne, pričom stále pribúdajú mladšie ženy. V okrese Rožňava je každoročne diagnostikovaných okolo 25 nových ochorení. V onkologickej ambulancii rožňavskej nemocnice je aktuálne dispenzarizovaných 193 pacientok s touto diagnózou.
V uplynulých 20 rokoch sa počet ochorení na rakovinu prsníka u 25 až 45-ročných žien zvýšil o viac ako 30 %. V minulosti sa toto ochorenie vyskytovalo najčastejšie u žien vo veku až okolo 60 rokov.
Najdôležitejšiu rolu v boji proti rakovine prsníka hrá včasná diagnostika ochorenia. Tejto požiadavke by mali venovať pozornosť všetky ženy a predovšetkým tie, u ktorých je zvýšené riziko ochorenia.
„Basketbalistky ŽBK Rožňava sa pripájajú k výzve na prevenciu rakoviny prsníka formou pravidelných preventívnych gynekologických prehliadok a mamografických vyšetrení. Ženy z Rožňavy a okolia by mali dbať na svoje zdravie a nepodceniť túto zákernú chorobu,“ zdôraznila Monika Repaszká, kapitánka a hrajúca trénerka prvoligového basketbalového tímu ŽBK Rožňava.
Spoločne so spoluhráčkou Petrou Henriczyovou budú pôsobiť ako tváre osvetovej kampane, ktorej cieľom bude zvýšiť medzi ženami povedomie o význame prevencie a včasnej diagnostiky.
Zvýšené riziko je u žien:
– ktoré majú zlú životosprávu (napríklad fajčiarky),
– ktoré nerodili,
– prvýkrát otehotneli po 30. roku života,
– ktorých blízka príbuzná (matka, sestra) mala rakovinu prsníka,
– ktoré už v minulosti ochoreli na rakovinu prsníka,
– ktoré majú viac ako 50 rokov,
– ktoré už v minulosti prekonali túto chorobu alebo majú s prsníkmi problémy (hrčka, zmeny v prsníku, kalcifikáty pri mamografickom vyšetrení atď.).
Podľa zhodných výsledkov medzinárodných výskumov majú ženy, ktorým zistili nádor s priemerom menším ako 1 centimeter, 90 % šancu na vyliečenie. Najspoľahlivejšou vyšetrovacou metódou je stále mamografia – špeciálne röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktorou možno zistiť aj nádory s priemerom menším ako 5 milimetrov.
Digitálna mamografia má oproti klasickej mamografii výhodu v diagnostickej presnosti, vo vysokej rozlišovacej schopnosti pri nižšej dávke žiarenia. Skríningová mamografia sa vykonáva u žien nad 40 rokov každé dva roky.
Ultrazvukové vyšetrenie je u mladších žien do 40 rokov metódou prvej voľby. Každoročné preventívne vyšetrenie žien po 20. roku života má zahŕňať pravidelné palpačné vyšetrenie prsníkov. Každá žena by si mala raz mesačne sama vyšetriť prsníky na prítomnosť hrčiek alebo iných zmien.
Varovné príznaky:
– hrčky a zhrubnutie tkaniva prsníka, ktoré si predtým nehmatala,
– zväčšenie alebo zmenšenie prsníka,
– vtiahnutie bradavky, ktoré predtým nespozorovala,
– výtok hnedastej alebo krvavej tekutiny z bradavky,
– postihnutie bradavky alebo jej dvorca podobné ekzému,
– zvráskavenie kože v niektorej časti prsníka,
– zmena farby kože na prsníku.
Zdroj a Foto: Svet zdravia
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Rožňavská nemocnica otvorila nové mamografické pracovisko"