Rožňavské listy mal tlačiť Roven, vytlačili ich však Gemerské tlačiarne

roznavske-listy.JPGMesto Rožňava už predčasom avizovalo vlastné mestské noviny, ktoré budú bezplatne doručované domácnostiam. Prvé číslo mesačníka Rožňavské listy malo vyjsť 20. októbra. Redačný tím vedie Košičanka Katarína Čižmáriková. Písali sme o tom ako prví už 8. októbra – klikni tu.

O tlač novín sa uchádzali tri rožňavské tlačiarne, Roven, Otoprint a Gemerské tlačiarne. Vybraná bola nakoniec tlačiareň Roven, ktorej majitelia sú blízki strane SMER-SD. Tá v meste vládne v koalícii s SMK.

Napriek tomu však prvé číslo mesačníka tlačili Gemerské tlačiarne, keďže v tlačiarni Roven v tom čase realizovali inú zákazku. Potvrdil nám to pracovník „náhradnej“ tlačiarne.

Noviny budú do domácností distribuované v priebehu dnešného a zajtrajšieho dňa. Ich obsah má byť podľa primátora Vladislava Laciaka (SMER-SD) „apolitický“, on sám je pritom členom redakčnej rady.

Podľa Transparency International Slovenska (TIS) veľké množstvo periodík, vydávaných samosprávou, slúži na propagáciu starostov, resp. primátorov a im spriaznených poslancov. Ivan Rončák z TIS uviedol, že v súčasnosti na Slovensku prebieha prieskum, v rámci ktorého anketári zatiaľ mapujú asi 30 samospráv, vydávajúcich mestské periodiká.

Opačnú skúsenosť s mestskými novinami majú napr. v mestskej časti Bratislava – Petržalka. Tamojšie Petržalské noviny, ktoré informujú o dianí v tejto mestskej časti, vychádzajú každé dva týždne. Ich obsah si objednáva samospráva od súkromnej firmy, v ktorej pracujú profesionálni novinári, nezávislí na miestnom úrade.

V susednej Českej republike uskutočnilo prieskum stovky podobných titulov združenie Oživení, pričom zistilo, že periodiká vydávané mestskými časťami sa síce tvárili apoliticky, ale opak bol pravdou. Namiesto informovania verejnosti o činnosti mesta alebo obce sa periodiká zvrhli do propagácie starostov a ich činnosti, pričom absentoval názor opozície či občanov mesta.

Podľa výsledkov prieskumu výnimkou nebola cenzúra, hanobenie názorov opozície a zneužívanie periodík na politickú kampaň. Riešením by mohlo byť podľa tohto prieskumu prijatie kódexu, ktorý by hovoril o nezávislosti, objektivite a pluralite v týchto periodikách.

©Inforoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Rožňavské listy mal tlačiť Roven, vytlačili ich však Gemerské tlačiarne"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.