Stanislava Stolárika uviedli do úradu biskupa

Mons. Stanislav Stolárik dnes prevzal úrad diecézneho biskupa Rožňavskej diecézy. Do funkcie ho koncom marca tohto roka vymenoval pápež František. Hlava Katolíckej cirkvi v tento deň prijala zrieknutie vedenia Rožňavskej diecézy, ktoré mu predložil Mons. Vladimír Filo podľa normy kán. 401 §1 Kódexu kánonického práva (po dovŕšení 75 roku života).

Kánonické prevzatie diecézy a uvedenie do úradu rožňavského diecézneho biskupa sa uskutočnila na slávnosť sv. Jána Nepomuckého, patróna diecézy v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave. Na slávnosti sa zúčastnil apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana, biskupi, kňazi, rehoľníci, veriaci, rodina, predstavitelia štátnej správy i samoprávy, spoločenského i verejného života. Biskup Stolárik.

Mons. Stanislav Stolárik, rodák z Rožňavy, kde sa narodil a bol pokrstený, prebral úrad diecézneho rožňavského biskupa po Mons. Vladimírovi Filovi, ktorý počas dnešnej slávnosti v katedrále sedel v jeho blízkosti.

„Po 60 rokoch má Pán znova privádza do rodného mesta. Aké podivné je Božie pôsobenie,“ povedal v homílii nový rožňavský biskup, v ktorej osobitne poďakoval svojim predchodcom. Ku katedre vyprevadil nového biskupa Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita, pri ktorom pôsobil ako pomocný košický biskup. Urobil tak po vstupných obradoch, privítaní hostí a po prečítaní pápežskej buly o menovaní nového rožňavského biskupa v latinskom a slovenskom jazyku. V mene prítomných mu následne prejavil úctu v príhovore kňaz Rožňavskej diecézy Rastislav Suchý.

DSCF4512

Biskup Stolárik v homílii povzbudil najskôr kňazov. Poďakoval im za ich vytrvalosť a vernosť v kňazskej službe a pozval ich k modlitbe a adorácii v ich farnostiach.

„Posilnenie modlitbou sa posilní i katechéza, pastorácia rodín, mládeže, chorých, ba ukážu sa aj možnosti cirkevného školstva a ďalších aktivít,“ prihovoril sa biskup Stolárik. Poďakovanie potom adresoval svojim predchodcom v úrade – Mons. Vladimírovi Filovi, Mons. Eduardovi Kojnokovi (zomrel 27. októbra 2011 v Rožňave) a materskej – Košickej arcidiecéze a jej vedeniu, v ktorej sa podľa svojich slov „dobrej škole života veľa naučil. Som rád, že ešte pred odchodom z diecézy sme s tímom kňazov vypracovali návrh na ich formáciu, z ktorého budem čerpať i tú v Rožňavskej diecéze.“

DSCF4563Nový rožňavský biskup ďalej povedal, že očakávania od neho sú veľké. Za tie najväčšie však označil „očakávania“, ktoré „má Boh a to od každého z nás. To už nie je upriamenie iba na jednu osobu, ale Boh má svoje očakávania od každého kňaza, každého pokrsteného, od každého pobirmovaného, od každého otca – mamy, a samozrejme aj odo mňa – ako biskupa, ktorý dnes preberá pastiersku starostlivosť o túto partikulárnu Cirkev. Ale všetci spoločne, ktorý sme na jednej lodi a máme spoločný cieľ, ako to svojho času spomenul pápež František, môžeme naplniť Božie očakávania. Všetci, do jedného,“ povedal biskup Stolárik. Podobne, ako po svojom menovaní, zopakoval, že už menovania nosí všetkých diecézanov vo svojom srdci. Slová úcty a pozdravy mu adresovali hostia v závere slávnosti.

V homílii, počas ktorej pripomenul aj silný mariánsky rozmer diecézy, sa nový biskup „bratsky“ otvoril voči predstaviteľom a veriacim iných náboženstiev, ako i k neveriacim a všetkým zložkám spoločenského života, ktorí sú povolaní k vytváraniu spoločného dobra. V Roku zasvätného života, ktorý práve slávime, pozval k oživeniu vzájomenej spolupráce i s ďalšími spoločenstvami a hnutiami v diecéze.

DSCF4537

„Nechajme sa všetci viesť Duchom Svätým na spoločnej ceste a všetci pozorne načúvajme, čo duch hovorí Rožňavskej diecéze. V tomto čase. Spoločne kráčajme v ústrety Roku milosrdenstva s predsavzatím uzdravenia boľavých rán a oživenia všetkého, čo prinášalo požehnanú úradu. Hľadajme a nachádzajme spoločnú reč – Božiu reč,“ poznamenal biskup Stolárik, ktorý zároveň pozval k modlitbám k patrónovi diecézy a rožňavskej Panne Márii.

DSCF4634

Stanislav Stolárik sa narodil 27. februára 1955 v Rožňave. V rokoch 1973 – 1978 absolvoval filozoficko-teologické štúdia na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. Kňazskú vysviacku prijal 11. júna 1978 v Dóme sv. Martina v Bratislave za vtedajšiu Košickú diecézu. Pôsobil v Trebišove, Humennom, Prešove, Obišovciach, Čani a Humennom.

V januári 2004 bol menovaný za titulárneho biskupa barikského a pomocného biskupa Košickej arcidiecézy. Biskupskú vysviacku prijal 20. marca 2004. Následne bol menovaný za generálneho vikára tejže diecézy a predsedu Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska. Svätý Otec František ho 21. marca 2015 menoval za diecézneho biskupa Rožňavskej diecézy.

Zdroj: TK KBS Foto, Video: infoRoznava.sk / Erik Suchý

Správu budeme aktualizovať.

On-line pohľad na Námestie baníkov v Rožňave – webkamera infoRoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Stanislava Stolárika uviedli do úradu biskupa"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.