Jedno storočie trvalo Apollu, kým sa vrátilo do Rožňavy

Do Rožňavy sa vracia Apollo. Čitatelia sa nemusia báť, nad hlavami sa im nebude vznášať kozmická loď. Svoje brány tu otvorí digitálne kino Apollo, ktoré bude od 1. októbra pravidelne premietať. Diváci sa tak môžu tešiť na pravidelné štvrtkové filmy a v nedeľu sa vystriedajú rodinné filmy o 16-tej hodine s klubovým večermi o 19- tej hodine.

Apollo má ambície stať sa centrom rozvoja filmovej kultúry na Gemeri a suplovať aspoň čiastočne absenciu riadneho kina v okruhu zhruba šesťdesiat kilometrov. Napriek tomu, že multifunkčná sála neumožňuje vzostupné sedenie, kvalitnou projekčnou a zvukovou technikou, a tiež výberom filmov, plánujú osloviť súčasného diváka náročného nielen na obsah ale aj formu.

“Pripravujeme projekcie filmov všetkých kategórií od zábavných, hudobných, animovaných, rodinných, klubových ale aj dokumentárnych, vzdelávacích, festivalových, tematických, vychádzajúc zo sedemročnej skúsenosti s dramaturgiou letného kina. Rovnako budeme pre verejnosť pokračovať v osvedčenom štvrtkovom termíne a pridáme aj klubové a rodinné nedele. Veríme, že návštevníci a fanúšikovia nám ostanú verní, a že sa nám podarí spoločne vytvoriť atmosféru, akú sme postupne vybudovali v letnom kine počas siedmich rokov“, hovorí riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná.

Prvé plány pre návrat Apola sa rodili už v roku 2009. Odvtedy prešlo šesť rokov, počas ktorých sa kompletne zrekonštruovala budova Domu tradičnej kultúry Gemera. Finančne sa na zrodení kina podieľal Audiovizuálny fond (AVF), ktorý pomohol s dotáciou 9 tisíc eur. Tá pokrývala zhruba polovicu nákladov potrebných na kompletnú techniku.

“Zvyšok dofinancoval zriaďovateľ našej organizácie Košický samosprávny kraj,“ hovorí H. Novotná

Historické pramene hovoria o tom, že prvé stále kino v Rožňave začalo premietanie 28. júna 1914 pod názvom Apollo. Sídlilo v budove na tzv. malom trhu, prevádzkoval ho súkromník Juraj Lipták a premietanie nebolo prerušené ani počas 2. svetovej vojny.

V roku 1948 bolo štátom skonfiškované a premenované na kino Partizán. V rokoch 1952 až 1954 bola postavená nová budova na Štítnickej ulici, premietalo sa päťkrát do týždňa. V 70-tých rokoch, v čase rozmachu baníctva, bol zmenený názov na kino Baník.

Na prelome 60-tých a 70-tých rokov bolo nainštalované panoramatické plátno, nová premietacia technika a zväčšila sa kapacita, čím dostala Rožňava jedno z najmodernejších panoramatických kín vo vtedajšom Východoslovenskom kraji.

V tomto období od roku 1968 do 1974, v čase rekonštrukcie, bolo premietanie dočasne presunuté do Domu osvety, súčasného Domu tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej ulici. Zaujímavým počinom bolo v roku 1969 založenie filmového klubu v alternatívnych priestoroch Domu osvety.

Po roku 1989 začalo mestom prevádzkované (opäť premenované) kino Panoráma upadať z rôznych dôvodov. Mohlo za to zvyšovania vstupného, klesajúci počet návštevníkov a zvyšujúce sa režijne náklady.

“Históriu kinovníctva zdokumentoval vo svojej práci Rožňavčan filmár Emil Gallík. Jeho zistenia poopravili aj pretrvávajúce názory pamätníkov, že v budove osvety bolo prvé rožňavské kino,” vysvetľuje Anežka Kleinová (GOS) a dodáva: “Inšpirovaní tradíciou, rozhodli sme sa zachovať historický názov kino APOLLO, avšak s modernou technológiou E-cinema HD, najvhodnejšou pre flexibilné využitie multifunkčnej sály Domu tradičnej kultúry Gemera.”

Premietacia sála má obmedzenú kapacitu 80 miest formou voľného sedenia. Vstupenky si môžu diváci zakúpiť v predpredaji v pracovných dňoch od 8.00 do 15.30 hodiny v priestoroch kina. V čase premietania bude kino otvorené 30 minút pred začiatkom. Vstupné je jednotné a odvíja sa od ceny licencie na premietanie, obvykle 2 eurá.

Program kina Apollo na október:

program_oktober

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Jedno storočie trvalo Apollu, kým sa vrátilo do Rožňavy"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.