Jubilejná výstava rožňavského rodáka Otta Szabóa

V  Galérii Baníckeho múzea v Rožňave vystavovali novú umeleckú kolekciu obrazov rožňavského rodáka, v súčasnosti žijúceho v neďalekých Hosťovciach, Otta Szabóa. Výstava bola načasovaná v súvislosti s jeho životným jubileom.

Vernisáž sa konala 12. marca  v početnom kruhu príbuzných, priateľov, kolegov a umeleckých nadšencov za prítomnosti primátora Rožňavy, Pavla Burdigu (Most) , ako aj vedúcej sekcie kultúry a cestovného ruchu Košického samosprávneho kraja, Jany Kováčovej.

Samotnú výstavu otvoril poverený riaditeľ Baníckeho múzea Martin Kováč spolu s kurátorkou výstavy Ágnes Kovács.

Otto Szabó študoval v rokoch 1988 až 1994 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre grafiky u Jozefa Lebiša, Igora Rumanského, Vojtecha Kolenčíka a Róberta Jančoviča.

??????????????????????????????????????

Zaoberá sa voľnou umeleckou činnosťou, sakrálnou a monumentálnou tvorbou, maľbou, grafikou, sochárstvom, počítačovým a interiérovým dizajnom. Je zakladateľom Slobodnej akadémie voľného umenia Rovás v Košiciach.

??????????????????????????????????????

V súčasnosti učí na ŠUV v Košiciach a je vydavateľom virtuálneho časopisu RovArt, ktorý sa zaoberá aktuálnymi problémami súčasného výtvarného, kultúrneho a spoločenského diania.

Je tiež zakladateľom skupiny umelcov ENRA. Okrem toho je predsedom združenia nezávislých umelcov a mladej inteligencie Rovás (1994), ktoré sa zaoberá organizovaním pravidelných výstav súčasných výtvarných umelcov, letných workshopov pre profesionálnych výtvarníkov a taktiež rozvojom mladých talentov.

Združenie okrem toho organizuje tvorivé tábory,  rôznych umelecké a kultúrne podujatia a festivaly, ako aj domáce i medzinárodné sympóziá.

?????????????????????????????????????

Otto Szabó je nositeľom Ceny predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu (Smer-SD), ceny Pro Cultura Hungarica ako aj Kríža rytierskeho rádu Maďarskej republiky.

Od  roku 1994 pravidelne vystavuje doma i v zahraničí individuálne aj v skupine umelcov. V súčasnosti pracuje na kompletnom interiéri kostola vo Vinici, kde na neho čaká nová výzva vo forme fresky. Okrem toho pracuje na návrhoch vitrážových okien synagógy v Lučenci.

Jubilejná výstava v Rožňave potrvá do 25. apríla, potom poputuje do Lučenca a do ďalších miest na Slovensku a v zahraničí.

Foto: Banícke múzeum v Rožňave

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Jubilejná výstava rožňavského rodáka Otta Szabóa"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.