Pozývame na diskusný večer s prof. Jozefom Leščinským

V piatok 16. decembra o 17 hodine sa uskutoční diskusný večer s prof. Jozefom Leščinským. Podujatie, zorganizované  o. z. ALENKA v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, sa bude konať v Galérii Baníckeho múzea (Námestie baníkov 25) pod názvom CIRKEV A MY I. – Kde sú v dnešnom svete proroci? Večerom bude sprevádzať kunsthistorička Edita Kušnierová.

Jozef Leščinský (1955) je profesorom na Pedagogickej fakulte KU v Ružomberku a docentom Starého zákona na Teologickej fakulte KU so sídlom v Košiciach. Vydal štúdie, monografie a v roku 2012 aj zbierku obdivuhodných esejí Perlový náhrdelník, v ktorých znamenito prepája biblické príbehy s dejmi literárno – umeleckých diel. Ukážky z tejto knihy zaznejú aj počas diskusného večera.

Aktuálne je s Petrom Himičom, riaditeľom Štátneho divadla v Košiciach, spoluautorom multimediálneho predstavenia Ján Pavol II. – Spomienka na 1. slovanského pápeža, ktoré sa po roku opätovne uskutoční v košickej Steel Aréne v pondelok 19. decembra.

Na margo jeho inej knihy – Hermeneutika (Krátky náčrt dejín interpretácie), napísala recenzentka Gabriela Rakúsová okrem iného aj toto:

Leščinský si kladie otázku, „akými prostriedkami sa možno dopracovať k vysvetleniu a rozumeniu niečoho v prostredí duchovných vied“. Dôležité pojmy, ktorými sú jazyk a myslenie, vysvetľuje na základe biblických a antických textov.

Autor aktualizuje význam hermeneutiky aj v tom, že chýba ako predmet pri vzdelávaní učiteľov. Následkom je napríklad to, že žiaci a študenti stále menej rozumejú textom, ktoré čítajú.

Leščinský volá po návrate ku klasickému humanitnému vzdelávaniu vrátane kresťanskej kultúry. Absenciu tohto poznania a myslenia pokladá tiež za príčinu krízy súčasnej vzdelanosti, no i za príčinu istej krízy v cirkvi.

 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Pozývame na diskusný večer s prof. Jozefom Leščinským"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.