Adam Znášik: Zastaň si svojho cigáňa

Smer je už natoľko vyhoretý, že na slávnom programovom sneme nepredstavil nič. Nie len také obyčajné nič, ale nič s veľkým N, I aj Č. A premiér sa obul do cigánov.

Bez debaty – problém s vylúčenými rómskymi komunitami, nekorektne osadníkmi, je obrovský. Jeho riešenie sa 27 rokov od revolúcie odkladá pre nejakého samovražedného politika, ktorý bude mať dosť odvahy čeliť mu. Tým politikom nebude ani Fico, ani Kaliňák, ani Kotleba. Oni problém riešiť nevedia, oni vedia len drsne kecať a keď je zle, tak poslať do osady kukláčov.

Nemusí byť človek absolvent sociálnej práce na Harvarde, aby vedel, že toto problém nevyrieši nijako. Tento problém bude drahý a jeho riešenie bude trvať dlho. Možno 15, možno 25 rokov. Pretože takto stihol vyhniť a ľudí z praveku do 21. storočia neprenesiete diaľnicou za 3 hodiny a 45 minút.

Riešenie bude stáť naozaj veľa peňazí, veľa času a veľa trpezlivosti. A to nie je populárne, pretože komu sa chce doplácať na niekoho, kto mu kradne zemiaky a špiní za humno. Riešiť to možno systematicky a potichu, alebo sa postaviť ako predseda vlády, ktorý nemá nasraté v gaťoch a rovno povedať, že keď to nespravíme, tak si to odskáčeme o pár rokov desaťnásobne.

Aj ľuďom pokojne povedať, že sa im to môže nepáčiť, ale je našou povinnosťou vyriešiť to, lebo nemôžeme mať v 21. storočí v Európe územia, kde to vyzerá ako v dobe kamennej. A síce si každý vieme veľmi dobre predstaviť, že by sme tie peniaze aj inak minuli, postavili diaľničného Kundaliniho pri každom okresnom meste a zadarmo dali aj lietadlá, ale toto treba a sme dosť silní, aby sme to zvládli.

Politik, ktorý v takejto situácii ukazuje na cigánov s tým, že im oddnes bude nadávať, je sraľo a nie líder. Politik, ktorého minister vnútra zlyhal vo všetkom, čoho sa chytil, nie je slobodný politik a nikdy neurobí nič, čo by ho mohlo prežiť, lebo on myslí len potiaľ, pokiaľ bude on.

A v neposlednom rade, pri súčasnej politike štátu, kde nám kolabuje školstvo, zdravotná starostlivosť a čoskoro aj dôchodkový systém, môže sa poľahky stať, že tí sociálne vylúčení nebudú len Rómovia z osady, ale aj bieli nahnevaní muži z regiónov, ktoré nespasilo žiadne z predchádzajúcich výjazdových rokovaní vlády, futbalové ihrisko a ani eurofondový betlehem na návsi.

A nepomôže im ani to, keď bude premiér nadávať cigánom, pretože len prehĺbi nenávisť a oddiali akúkoľvek možnosť riešenia. A bez riešenia sa problém bude prehlbovať ďalej, lebo v tomto nepustí ani fyzika duálnej priemyslovky.

Preto, priateľ môj, hoci ti to nevonia, zastaň sa svojho cigána, zastaneš sa tak aj sám seba a ukážeš ramená slabochom, ktorí nikdy nič nevyriešia, lebo na to nemajú.

Adam ZNÁŠIK

Autor je publicista, podniká v reklame, stál za kampaňou prezidenta Andreja Kisku

Ilustračné foto: SITA – Demonštranti pred budovou, v ktorej sa v sobotu 10. decembra konal v Prešove programový snem strany SMER- Sociálna demokracia 

************************************************************

V rubrike BLOGFÓRUM uverejňujeme príspevky autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na e-mail redakcia@inforoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Adam Znášik: Zastaň si svojho cigáňa"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.