V utorok 7. apríla o 17-tej hodine sa uskutoční v rožňavskej Galérii Baníckeho múzea vernisáž výstavy z cyklu Rožňavské radiály s názvom Zem nad hlavou. Výstava je zameraná na fragmenty 90-ročnej histórie rožňavskej jaskyniarskej fotografie.
Informoval nás o tom Noro Lacko z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, jeden z organizátorov podujatia, ktorý je spolu so Silviou L. Čúzyovou kurátorom výstavy.
Súbor fotografického materiálu, aktuálne sústredeného v rámci tejto výstavy, predstavuje historicky prierezový výber fotografickej tvorby speleológov – fotografov, ktorých život, práca alebo tvorba sa viaže na prostredie podzemia Slovenského Krasu.
Žánrový záber siaha od stroho technicky dokumentačných záberov, zachytávajúcich už takmer 90-ročnú históriu speleológie, až po experimenty s estetickým a umeleckým uchopením témy.
„Nejde pri tom len o individuálne ojedinelé zábery nadšených amatérov, ale naopak, v regionálnom kontexte je speleologická, a dodajme, že aj horolezecká fotografia istým špecifickým, systematicky rozvíjaným a komunitne zdieľaným fenoménom,“ uviedol Lacko.
Vizualizácie oboch tematických línií, speleologickej aj alpinistickej, tvoria doposiaľ neobjavené, len čiastočne prezentované „rodinné striebro“ vizuálnej kultúry, ktorá podľa názoru organizátorov prekračuje hranice regiónu.
„Výstava je nevyhnutne fragmentárna, nepredstavuje úplný výpočet jednotlivých autorských prístupov. Jej rozsah sme museli chtiac-nechtiac obmedziť,“ spresnil ďalej Lacko.
Dôvodov pre takéto neľahké rozhodnutie bolo podľa neho viacero. Okrem časových, priestorových, finančných aj dostupnosť materiálu a zachovalosť jeho technického stavu, prípadne náročnosť reštaurátorských prác, ktoré by si vyžiadal.
„Preto túto výstavu chápeme ako prezentáciu prvého prieskumu témy, ktorý naďalej pokračuje,“ pokračoval.
Koncepcia výstavy prináša práce celého generačného spektra autorov. Jej najhlbší časový horizont 30. rokov a následne druhej polovice 40. rokov 20. storočia predstavujú práce nestora slovenskej jaskyniarskej fotografie Vojtecha Benického (1907 – 1971).
Na tento horizont bezprostredne nadväzujú fotografie emblematických osobností jaskyniarov a fotografov, tvoriacich jadro generácie najintenzívnejšie pôsobiacej v 50. až 70. rokoch 20. storočia, akými boli Viliam Rozložník (1920 – 1959), Ladislav Herényi (1923 – 1971), Štefan Roda st. (1927 – 2001), Arpád Abony (1930 – 1999) a Vojtech Zabari (1930 – 2005).
K účasti na výstave boli pozvaní aj žijúci tvorcovia jaskyniarskej fotografie – Miroslav Hujdič, Milan Kapusta, Jaroslav Stankovič, Tomáš Lázár a Alexander Buzinkay, ktorých dielo pokrýva obdobie od druhej polovice 70. rokov po roky 90., pričom dvojica autorov Milan Kapusta a Jaroslav Stankovič, predstavuje aj technologicky najmladšiu podobu média – digitálnu fotografiu.
Fotografie, sústredené v súbore výstavy Zem nad hlavou, vznikli podľa Lacka na priesečníku dvoch veľkých vášní: vášne pre speleológiu a vášne pre fotografiu.
„Celkom určite môžeme tvrdiť, že fotografická vášeň bola výrazne preverovaná a skúšaná, ale aj podporovaná a provokovaná vášňou jaskyniarskou,“ dodal na záver.
Výstavu venujú rožňavským a všetkým ostatným jaskyniarom, ktorí už niekoľko generácií riešia tajomný rébus podzemia Slovenského Krasu.
Na jej organizácii sa podieľajú Banícke múzeum v Rožňave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Liptovský Mikuláš, občianske združenia Mnémosyné, Prvého Mája a Otvor dvor, Speleoklub Minotaurus a autori.
Foto: Archív Rožňavské radiály
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "V Galérii Baníckeho múzea predstavia rožňavskú jaskyniarsku fotografiu"