Rožňavské radiály 3.03 – Zostane to v rodine

Slávnostným prestrihnutím pásky bola minulý štvrtok otvorená v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave prvá tohtoročná výstava úspešného, už tretieho ročníka Rožňavských radiál pod názvom Zostane to v rodine, ktorú kurátorsky pripravila Daniela Čarná.

Vernisáž otvorili Silvia L. Čúzyová a Norbert Lacko, dvojica teoretikov a kurátorov predchádzajúcich výstav z cyklu výstav súčasného slovenského výtvarného umenia. Pásku slávnostne prestrihla kurátorka výstavy Daniela Čarná, teoretička umenia a galerijná pedagogička, ktorá pracuje v Dome umenia/Kunsthalle v Bratislave.

Vo svojom príhovore predstavila verejnosti túto netradičnú výstavu súčasného umenia, zameranú na zapojenie detskej tvorivosti detí a vnúčat do tvorby rodičov a starých rodičov – umelcov (a naopak). Vystavuje tu tridsať autorov, čo predstavuje tridsať rôznych príbehov.

Medzi menami vystavovaných autorov nechýbajú mená ako Milan Bočkay, Ladislav Čarný, Pavlína Fichta Čierna, Rudolf Fila, Daniel Fischer, Stano Masár ale aj Július Koller, či Roman Ondák a iní. Vystavované diela majú priznané autorstvo a dokonca aj povolanie, ktorému sa v súčasnosti deti autorov venujú.

DSCN4874

V priestoroch výstavnej miestnosti privítal prítomných aj riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Pavol Lackanič.

Výstava je venovaná výtvarníkovi, pedagógovi a esejistovi Rudolfovi Filovi, ktorý zomrel v januári tohto roku a ktorý patril k najvýznamnejším predstaviteľom slovenského výtvarného života a výtvarnej pedagogiky na Slovensku.

DSCN4881

Vernisáže sa zúčastnil aj Vladimír Kordoš (jeden z vystavujúcich autorov) v sprievode vzácnej návštevy v osobe filozofa Egona Gála.

Výstavy z cyklu Rožňavské radiály 3 budú prebiehať vo výstavných priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave aj naďalej. Aktuálnu výstavu s názvom Zostane to v rodine si v  Galérii môžete pozrieť do 20. septembra 2015.

Zdroj & Foto: Banmuz.sk / Petronela Potoczká

Staňte sa našimi fanúšikmi na sociálnej sieti Facebook a pozvite aj svojich FB priateľov – kliknite sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Rožňavské radiály 3.03 – Zostane to v rodine"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.