Whisky: Pre mňa je už teraz dôležité mať pokoj

V Rožňave koncertovala minulý piatok, v deň 47. výročia ruskej okupácie Československa v roku 1968, slovenská punková legenda Slobodná Európa.

Slobodná Európa ťahá už tretiu dekádu svojej existencie. Ako uviedol manažér kapely Roman Fecko, na svedomí má 4 albumy, zhruba 13 videoklipov a okolo 900 koncertov.

Okrem slovenskej punk-rock’n’rollovej legendy na vonkajšom pódiu rožňavského Rakwa Music Clubu vystúpili aj ďalšie kapely. Domáce formácie Zatmenie Mysle Za 400 korún. Hosťom z Púchova bola punk-rocková skupina No A Čo 95.

Speváka Slobodnej Európy Whiskyho oslovil na krátky rozhovor náš spolupracovník Slavomír Gál.

42

Ty si tu už od včera, lebo si tu mal včera Cestovateľské kino…

No ja som prišiel sem včera z Ukrajiny.

Počul som, že si tam strávil nejaký čas. Ja som bol v Kyjeve ešte v roku 2012.

Ja som v Kyjeve nebol nikdy. Ja som bol v horách na Poltave, v Zakarpatskej Rusi, v Koločave, v Mukačeve a tak. Šiel som z delty Dunaja cez celé Rumunsko, Moldavsko a dostal som sa až do Poddnesterska, čo je okupovaná zóna Rusmi. Zverina úplne.

V čom to bola zverina?

Tam sa vôbec dostať. To je nikým neuznaná krajina. Je tam 40 tisíc ruských vojakov. Stáli tam dva tanky jak hovado, ruskí vojaci so samopalmi všade a skrátka úplná zverina. Ja už na Ukrajinu chodím dlho, prvýkrát som bol asi pred siedmimi rokmi a chodím po horách. Mám to tam rád, sú tam dobrí ľudia, perfektné úplne všetko. Dobré jedlo, dobré pivo, výborní ľudia, perfektné.

Bola pre teba Ukrajina iba relax, alebo si chcel zažiť to, čo sa tam teraz deje?

To na západe Ukrajiny moc nezažiješ, ale sme sa bavili s ľuďmi, lebo však ja tam mám kamošov, a tak sme večer sedeli pri vodke s takými miestnymi. Rozoberali sme Putina a tak. Väčšina má taký istý názor ako ja, že proste Rusko je ríša zla.

Včera bolo Cestovateľské kino, dnes máš koncert. Čo je pre teba viac?

To ja neviem. To je zlá otázka. Každé je iné. Cestovateľské kino je jedna vec a koncert je druhá vec.

18Poďme teda k hudbe. Na posledný album sa čakalo viac ako desať rokov. Čo ďalej?

Nič (smiech). My hráme, naša kapela žije koncertami. Ja si nemyslím, že by sme sa rýchlo hrnuli zas do nejakého nového albumu. Možno vyhodíme nejaký singel, alebo urobíme nejakú pesničku raz za čas. Ja osobne sa do toho nejako nehrniem, robiť nový album.

Kedy bude na albume pieseň Kríza?

Nebude. My sme vyhodnotili túto pesničku a zistili sme, že tá Kríza je taká slabšia vec, tak sme to tam nedali. Chceli sme tam dať ešte Kapitalizmus, takú staršiu pesničku, a potom sme tie pesničky nejako tak skladali dokopy, že ako pôjde za sebou poradie a zrazu mi to tak nejako nepasovalo.

Niektorí fanúšikovia „pindajú“, že nový album je slabý, alebo že to už nie je tá Slobodka, ktorá bývala…

Vieš čo, oni „pindali“ vždy. Aj Trojka keď vyšla, tak všetci hovorili: „Ách, to už nie je tá Slobodka“ a podobne, a to trvá tak štyri-päť rokov. Preto ja to robím tak, že mne sa nechce moc hrať nové veci na koncerte. Hráme iba dve, lebo viem, že ten koncert je o tom, že ľudia si chcú zaskákať na tie staré pesničky. Ale ja si myslím, že ten album je veľmi dobrý, že za päť rokov to bude presne tak isto. My keď sme vydali Trojku, tak každý ohŕňal nosom, že „Á, to už nie je tá stará Slobodka“, a dneska pesnička ako Relatívny pokoj a Pes sú…

23

Kultovky…

No a myslím si, že takisto to dopadne aj so Štvorkou. To je len otázka času. Ja som presne vedel, že to tak bude. Teraz je rok od vydania albumu a tie ohlasy, tie prídu tak za dva roky. Lebo ľudia majú túto tendenciu.

Posledná otázka – Čo ťa teraz ženie vpred, čím žiješ?

Tak toho je veľa. Ja už mám aj svoje roky a tak, pre mňa je už teraz dôležité mať pokoj.

Relatívny, alebo…?

Úplne, že svätý pokoj. Ja som už toho v živote zažil veľmi veľa, strašne veľa všetkého možného a ja už zvyknem robiť také veci, že keď mám tri dni voľna, tak žijem na samote na kopaniciach, kde si môžem sedieť doma a tak. Teraz veľa cestujem, idem do Gruzínska na offroadový trip. Beriem troch kamošov a ideme sa voziť offroadom po Gruzínsku. Lietam na lietade, hrávam koncerty, robím premietania a tak si žijem. Musím poďakovať Bohu za to, že som v pohode a všetko, čo potrebujem, mám. Zarábam si na to len vecami, ktoré ma bavia. Ja som bol napr. na tej ceste Rumunsko – Moldavsko – Podnestersko – Ukrajina a som bol vlastne v robote. Lebo som to fotil a budem o tom robiť premietanie. Takže na záver to bude zárobková činnosť.

Vďaka za tvoj čas.

Jasné.

Slavo Gál

Foto pre infoRoznava.sk: Karmen Pál-Baláž

Súvisiace články: Whisky a Lucia Piussi exkluzívne / Slobodka to rozbalila v Dobšinej – foto+video / Whisky na koni aj vo vrtuľníku

Slobodná Európa

Zatmenie Mysle, Za 400 korún, No A Čo 95

Staňte sa našimi fanúšikmi na sociálnej sieti Facebook a pozvite aj svojich FB priateľov – kliknite sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Whisky: Pre mňa je už teraz dôležité mať pokoj"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.