Šestnásť rokov od popísania nevýhodnej a nevypovedateľnej zmluvy medzi mestom Rožňava a spoločnosťou Brantner Gemer s.r.o., sa poslanci Mestského zastupiteľstva (MZ) v Rožňave opäť zaoberajú komunálnym odpadom. Na pretrase je téma, ku ktorej diskusiu vyvolal ešte v marci tohto roku poslanec Ivan Kuhn (OKS).
Ten žiadal mesto o vypracovanie informatívnej správy o možnosti zriadenia vlastnej skládky komunálneho odpadu v katastri mesta Rožňava. Mesto v tejto dobe hľadá odborníka, ktorý by zistil za akých finančných podmienok by sa dala skládka vybudovať a aj to, koľko by práca takého odborníka stála mestskú pokladňu.
Informatívny materiál o možnosti vybudovania vlastnej skládky nie nebezpečných odpadov v katastrálnom územi Rožňavy okrem iného poukazuje na to, že zriadenie skládky je ťažko realizovateľné, ekonomicky nevýhodné a pre odmietavý postoj Ministerstva životného prostredia SR, aj takmer nemožné.
Zo strany štátu má totiž budovanie skládok najnižšiu prioritu a podľa vzoru EÚ dáva prednosť spaľovniam.
Poslanci a vedenie mesta sa aj napriek tomu rozhodli privolať na pomoc konzultanta, ktorý by vypracoval štúdiu uskutočniteľnosti skládky v katastri mesta Rožňava, prípadne v jeho širšom okolí.
V stanovisku komisie výstavby navrhli poslanci okrem iného spoločné podieľanie sa na projekte skládky s ďalšími obcami v rámci pripravovaného projektu Miestnej akčnej skupiny (MAS).
“Sami do toho ísť nemôžme. Mnohé obce ešte nemajú Plán hospodárskeho vývoja ani len vypracovaný, nie to schválený. Čiže my ešte ani nevieme, čím sa bude MAS-ka zaoberať,“ povedala na zasadnutí MZ prednostka Mestského úradu Erika Mihaliková.
Podľa poslanca I. Kuhna je však otázne, či mesto chce čakať na to, kým sa MAS-ka rozhýbe, alebo si bude mesto riešiť politiku skládky samo. “Mali by sme zistiť, či cena za tieto poradenské služby bude primeraná na to, aby sme riešili skládku v našom katastri,“ uviedol.
Mesto teda v súčasnosti zisťuje, koľko by zaplatilo za poradenské služby pri zriadení vlastnej skládky, alebo či jej výstavbu bude zdieľať s okolitými obcami.
“Výdavky na odvoz a likvidáciu odpadov predstavujú značnú časť rozpočtu mesta. V ideálnom prípade by bolo vhodné spraviť nové verejné obstarávanie, v rámci ktorého by sa s najväčšou pravdepodobnosťou podarilo dosiahnuť nižšie ceny. To žiaľ, v tejto chvíli nie je – pre nevýhodnú zmluvu s Brantnerom, možné, preto som rozmýšľal o tom, ako znížiť náklady. Konzultoval som túto záležitosť s expertmi na odpadové hospodárstvo a tí ma upozornili, že odvoz odpadu na skládku do 90 km vzdialeného Lučenca je mimoriadne neefektívny, za efektívny sa považuje odvoz maximálne do vzdialenosti 50 km,“ vysvetľuje I. Kuhn.
Podľa jeho slov by sa vybudovaním skládky v Rožňave znížil okrem nákladov na dopravu tiež poplatok, ktorý sa platí samospráve, na území ktorej skládka leží. Peniaze by tak namiesto Lučenca ostali v pokladni Rožňavy.
Pripomeňme, že vývoz odpadu stojí Rožňavu a jej obyvateľov 700-tisíc eur ročne. Podpísaním zmluvy so spoločnosťou Brantner Gemer s.r.o vytvorilo mesto pre firmu veľmi výhodné podnikateľské prostredie monopolného charakteru. Mesto malo v minulosti viackrát snahu zmluvu vypovedať, no právnici tento krok neodporúčali.
Renáta Mazurková
Foto & Video: Archív infoRoznava.sk / Brantner Gemer
Video nášho čitateľa: Kontajner zhltol „bobr“
BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Mesto opäť rieši otázku smetí"