V utorok ráno začína astronomická jeseň

Dňom jesennej rovnodennosti začína astronomická jeseň. Tento rok to bude v utorok 23. septembra o 4.29 h letného stredoeurópskeho času, hoci sa mnohým môže zdať, že jeseň už dávno začala.

Pri rovnodennosti prechádza stred slnečného kotúča svetovým rovníkom. Pri jesennej je Slnko presne na nebeskom rovníku a v ďalších dňoch, až do jarnej rovnodennosti, je pod ním.

„Ak zanedbáme vplyv zemskej atmosféry pri rovnodennosti vychádza Slnko, s výnimkou pólov, presne na východe a zapadá presne na západe. Deň aj noc sú rovnako dlhé – 12 hodín a súmrak je najkratší. Vzhľadom k tomu, že vplyvom astronomickej refrakcie sú všetky telesá na nebeskej sfére zdanlivo posunuté vyššie k zenitu, budú deň aj noc u nás rovnako dlhé až 25. septembra,“ vysvetlil Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

S jesennou rovnodennosťou je na Slovensku o niečo menej zvykov ako pri jarnej alebo slnovratoch. Naši predkovia podľa Rapavého uctievali bohyňu Oseň, pod dotykom ktorej všetko dozrieva, zlatne, sfarbuje do červenkastých tónov, príroda sa pripravuje na zimný odpočinok. Je to čas poďakovania za úrodu, príprava na dobu chladu.

Ľudia jej obetovali chlieb, pripravovali oplátky a kašu z obilia, kukuričnej múky aj jedlá z fazule. Bol to čas hodovania, vinobrania, pitia medových nápojov. Mágia a liečivé bylinky, ktoré nosili zavesené na krku, ich mali chrániť pred zlými duchmi a príchodom chladnejšieho obdobia.

Svoje príbytky si ozdobovali jesennými plodmi, obilnými klasmi, tekvicami a všetkým s červenou, hnedou a zlatou farbou.

Zdroj: TASR Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk / Bývalé kúpeľné jazero v Čučme 

*************************************************

Aktuálnu predpoveď počasia pre náš región si môžete pozrieť na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu – Model Aladin

Online pohľad na rožňavské Námestie baníkov – web kamera

Spravodajstvo nájdete v sekcii Infoservis, osobitne Šport a Krimi. Program na voľný čas v sekcii Kultúra, Autorské príspevky, nielen miestnych prispievateľov, nájdete v sekcii Publicistika.

Pozrieť si môžete aj komerčnú rubriku Reality infoRoznava.sk, alebo Bazár a tiež PR infoRoznava.sk (v pravom, stĺpci). Obchodné a technické podmienky inzerovania sa dočítate v rubrike Reklama.

V pravom stĺpci stránky nájdete odkaz, ktorým si nás môžete kliknutím naň pridať medzi svoje stránky na sociálnej sieti Facebook a dozviete sa tak hneď o nových príspevkoch.

O vzniku a tvorcoch portálu sa dočítate v rubrike Redakcia. Písať nám môžete na redakčný mail redakcia@inforoznava.sk, alebo prostredníctvom odkazovej služby.

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "V utorok ráno začína astronomická jeseň"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.