Varujú pred vetrom, dažďom i povodňami

Výstrahu až 3. stupňa pred silným vetrom vydal Slovenský hydrometeorologický ústav aj pre okres Rožňava. Už teraz platí na území okresu výstraha 2. stupňa, zhoršenie má nastať nadránom. Výstraha 3. stupňa by mala trvať do 21-vej hodiny zajtrajšieho dňa.

V okrese Rožňava sa ojedinele, najmä na južných svahoch, očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 25 až 35 m/s.
Na horách dosiahnu nárazy vetra 30 až 40 m/s.

„Táto rýchlosť predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká. Pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká,“ uvádza sa vo výstrahe SHMÚ.

Od stredajšieho večera až do polnoci zo štvrtka na piatok platí výstraha 2. stupňa pre silným dažďom, keď sa miestami očakáva výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 30 až 70 mm.

Aj v tomto prípade SHMÚ upozorňuje, že úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.“

Výstraha 2. stupňa platí od zajtrajšieho rána do piatku 7.00 hodiny aj pred povodňami z trvalého dažďa.

„Vzhľadom na očakávaný intenzívny dážď a zvýšenú nasýtenosť povodí je predpoklad výrazného vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uvádza vo výstrahe SHMÚ. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný.

Priebežne aktualizované predpovede počasia, vrátane jednotlivých výstrah a lokalizácie podľa miest, nájdete na stránke SHMÚ.

Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Varujú pred vetrom, dažďom i povodňami"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.