Za nového biskupa Rožňavskej diecézy vymenoval pápež Stanislava Stolárika

Pápež František vymenoval v sobotu na pravé poludnie nového rožňavského biskupa. Stal sa ním doterajší pomocný biskup Košickej arcidiecézy Stanislav Stolárik, narodený v Rožňave.

„Zverejnenie sme prijali v srdci Rožňavy – v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie,“ uvádza sa vo vyhlásení Rožňavskej diecézy. Tam sa odchádzajúci biskup Vladimír Filo stretol s kňazmi a rehoľníkmi diecézy i veriacimi, aby spoločne prijali oznámenie Vatikánu.

DSCF3773

Svätý Otec zároveň prijal zrieknutie sa pastierskeho vedenia Rožňavskej diecézy, ktoré mu predložil Vladimír Filo podľa normy Kódexu kánonického práva. Ten hovorí, že diecézny biskup sa zriekne úradu, keď dovŕši 75 rokov. Filo sa zriekol úradu v januári.

Vladimír Filo bude pokračovať v pastoračnom vedení diecézy ako apoštolský administrátor až do prevzatia diecézy jeho nástupcom.

DSCF3757

„Nezdupkal som, hoci som bol vyhodený preč z Rožňavy. Neposlúchol som, lebo mňa sem poslal Svätý Otec i keď aj ten podpis Svätého Otca bol spochybnený. Vydržal som, vytrval som,“ lúčil sa odchádzajúci biskup v katedrále.

In virtute Spiritus Sancti cum Maria

stolarik„Všetkým diecézanom i všetkým ľuďom v Rožňavskej diecéze chcem povedať, že od prvej chvíle, ako som obdržal túto správu, mám už všetkých vo svojom srdci a už som aj mnohé sväté omše slúžil za túto diecézu.“ – uviedol Stanislav Stolárik v reakcii na svoje menovanie.

Biskupské heslo nového rožňavského biskupa znie In virtute Spiritus Sancti cum Maria (V sile Ducha Svätého s Máriou).

V aktuálnom rozhovore pre Katolícke noviny okrem iného uviedol:“V kontinuite pohľadu na rodinu vidíme to, čo bolo aj za komunizmu – vtesnať nás do kostolov – tam si robte, čo chcete, ale za komunizmu sme ani tam nemohli robiť, čo sme chceli, lebo cirkevní tajomníci, eštebáci a ďalší nás vždy držali v ostražitosti, aby sa neudialo niečo, čo by nebolo odsúhlasené, schválené. Tak to vyzerá, že aj dnešok nás chce vohnať do priestorov ohraničených múrmi kostolov. Tu však treba vystúpiť, lebo kresťanstvo nie je muzeálny artefakt, ale to, čo prekvasuje spoločnosť; a treba vyjsť von – aj preto, aby zaznela Ježišova otázka: Prečo ma biješ?“

„Sprevádzame ho modlitbami, želám mu veľa duchovnej sily, aby mohol poslúžiť pre dobro Rožňavskej diecézy,“ reagoval na menovanie predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita.

Nový rožňavský biskup Stanislav Stolárik sa narodil 27. februára 1955 v Rožňave. V rokoch 1973 – 1978 absolvoval filozoficko-teologické štúdia na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. Kňazskú vysviacku prijal 11. júna 1978 v Dóme sv. Martina v Bratislave za vtedajšiu Košickú arcidiecézu.

Ako kaplán pôsobil v Trebišove a v Humennom. Neskôr bol výpomocný duchovný a farský administrátor v Prešove. V rokoch 1983 – 1990 bol farský administrátor mariánskeho pútnického miesta v Obišovciach. Následne výpomocný duchovný a farský administrátor v Čani.

V rokoch 1992 – 1995 bol farár v Humennom, potom šesť rokov vo farnosti Kráľovnej pokoja v Prešove. Od roku 2001 bol farár a dekan farnosti sv. Mikuláša v Prešove. Za titulárneho biskupa barikského a pomocného biskupa Košickej Arcidiecézy bol menovaný 26. februára 2004.

Biskupskú vysviacku prijal 20. marca 2004. Následne bol menovaný za generálneho vikára tejže diecézy a predsedu Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska.

Zdroj: TK KBS

Foto: infoRoznava.sk / Emeritný biskup Vladimír Filo po stretnutí s kňazmi Rožňavskej diecézy

SÚVISIACE ČLÁNKY – Mons. V. Filo: Alfou to začalo / Otvorene o odchode Saleziánov

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Za nového biskupa Rožňavskej diecézy vymenoval pápež Stanislava Stolárika"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.