Edita Kušnierová: Bravúrna kresba Jána Kuchtu

Rozsiahle maliarske dielo Jána Kuchtu, ktoré opatrujú jeho pozostalí, je dnes skutočným výtvarným bohatstvom Gemera, regiónu, v ktorom umelec žil a tvoril po celý svoj život, a ktorý zanechal v jeho tvorbe nezmazateľné stopy.

Ján Kuchta sa narodil 6. apríla 1945 v Rožňave, kde sa aj vyučil maliarskemu remeslu. Už od detstva sa uňho prejavil výtvarný talent a keď sa v rámci svojho štúdia oboznámil so svetom farieb, zaujal ho natoľko, že sa mu začal venovať s maximálnym úsilím.

Neskôr dokonca vyučoval techniku a teóriu maľovania na učňovskej škole v Rožňave. Neustále však hľadal možnosti ako sa vo svojom umení odborne zdokonaliť.

Jeho prvým odborným školiteľom  bol významný maliar a grafik, zaslúžilý umelec Július Szabó, s ktorým sa stretával v jeho ateliéri v Lučenci na súkromných hodinách. Nikdy však svojho učiteľa nekopíroval, ale vytvoril si vlastný štýl, ktorý sa prejavil už v jeho prvých akvareloch a neskôr v olejomaľbe.

Bravúrna kresba Jána Kuchtu bola dobrým základom pre jeho akvarely, ktoré maľoval s neuveriteľnou ľahkosťou.

1-4

V zvládnutí tejto náročnej maliarskej techniky sa zaradil medzi najpoprednejších umelcov Slovenska, mnohých dokonca predstihol. Od roku 1970 pravidelne vystavoval, najprv len v rodisku a okolí, ale čoskoro aj v ďalších slovenských, českých a maďarských mestách, vrátane Prahy a Budapešti.

Už prvé výstavy jeho diel mali u publika značný ohlas a desiatky jeho obrazov sa čoskoro ocitli u súkromných vlastníkov, ale aj v zbierkach múzeí a galérií.

Primárnou inšpiráciou tvorby Jána Kuchtu bola krajina, jej nálady, farby, fragmenty zeme a prírody, ktoré mu boli bezprostredne známe a blízke z jeho častých plenérových pobytov v okolí Rožňavy, na Silickej planine a ďalších oblastiach juhovýchodného Slovenska, kde maľoval so svojimi priateľmi.

Tieto, preňho vždy príjemné a inšpiratívne stretnutia pripomína niekoľko vystavených fotografií.

Pre svoje rodné mesto vytvoril kalendár s vedutami jednotlivých mestských častí. S priateľom Alexandrom Koreňom spolupracoval pri reštaurovaní interiérových stien a zariadenia niekoľkých kostolov.

Účasť na mnohých maliarskych sympóziách doma i v zahraničí, inšpirácia svetovou modernou maľbou, autorove psychické a intelektuálne dispozície, citlivosť a vnímavosť vyzreli po dlhých rokoch praxe do sugestívneho výtvarného diela sústredeného od 90. rokov minulého storočia na abstraktnú maľbu.

V nej sa naplno prejavil autorov temperamentný rukopis a predovšetkým výrazný kolorit, ktorý zaujal významného slovenského teoretika umenia Bohumíra Bachratého, ktorý sa stal od jeho prvej výstavy v Bratislave v roku 2004 stálym kurátorom jeho výstav a jeho tvorbu si vysoko cenil ako „úprimnú, razantnú i nežnú, opravdivú a plnokrvnú maľbu“.

Napriek svojim dlhoročným zdravotným problémom prejavil Ján Kuchta nesmiernu silu ducha a svojej maliarskej práci sa oddával s plným nasadením aj v posledných rokoch života. Zostalo po ňom rozsiahle dielo, množstvo kresieb,  skíc, štúdií, grafík a malieb, ktoré majú svoju stálu výpovednú hodnotu.

O dielo Jána Kuchtu prejavujú múzeá i galérie neustály záujem, ktorý, dúfajme, potrvá ešte veľmi dlho. Prierez jeho celoživotnou tvorbou pri príležitosti nedožitého životného jubilea umelca ponúka aj táto výstava v jeho rodnom meste.

Výstava v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave potrvá do 25. mája.

EDITA KUŠNIEROVÁ

Autorka je historičkou umenia

Foto: Banmuz.sk / Otvorenie výstavy, v strede E. Kušnierová, vľavo p. Kuchtová, napravo riaditeľ Baníckeho múzea M. Kováč

SÚVISIACE ČLÁNKY – Pripomenú si tvorbu rožňavského výtvarníka

****************************

Staršie príspevky si môžete prečítať v rubrike Publicistika – Recenzie. Vlastné zážitky z kultúry, či umenia nám môžete posielať na email redakcia@inforoznava.sk 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Edita Kušnierová: Bravúrna kresba Jána Kuchtu"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.