Edita Kušnierová: Vodiči i chodci, buďte disciplinovaní!

Toľkokrát sa v Rožňave a blízkom okolí stretávam s nasledujúcim neduhom v cestnej premávke, že som sa rozhodla naň dôrazne upozorniť aspoň takýmto spôsobom. Prihováram sa vodičom osobných automobilov (u nákladných som sa s tým ešte nestretla: tam sedia väčšinou profesionálni vodiči):

Vodiči! Zopakujte si poučku z autoškoly, ktorú ste zabudli: Najprv zapnem smerovku a až potom brzdím! Zásadne nepredbieham cez plnú čiaru na vozovke, a už vôbec nie cez dve plné čiary, ani cez ostrovček v tvare trojuholníka s priečnymi bielymi pásmi!

Trpezlivosť je veľká ochrana proti haváriám. A disciplinovanosť by mala byť za volantom samozrejmá.

Chodci! Naučte sa základnú poučku pri prechode cez vozovku: Najprv sa pozriem doprava i doľava, či neprichádza z niektorej strany auto, a až keď je to úplne bezpečné, prechádzam na druhú stranu. Zákon o cestnej premávke  zakazuje chodcom, i keď majú na priechode prednosť, vstúpiť na cestu, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť.

Zároveň je chodec povinný sa presvedčiť, či môže cez cestu prejsť bez nebezpečenstva a nesmie sa na nej bezdôvodne zdržiavať, ani zastavovať.

Vodiči! Naučte sa byť ohľaduplnejší najmä k ženám za volantom. Chodci! Nevytvárajte nám, vodičom, stresové situácie svojou ľahostajnosťou. Ste rovnako účastníkmi cestnej premávky, majte oči otvorené, aby sme sa nemuseli stretávať v nemocniciach.

EDITA KUŠNIEROVÁ

Autorka je historičkou umenia

Ilustračné foto: YouTube.com

****************************

V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte ich na e-mail redakcia@inforoznava.sk 

Staňte sa našimi fanúšikmi na sociálnej sieti Facebook a pozvite aj svojich FB priateľov – kliknite sem

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Edita Kušnierová: Vodiči i chodci, buďte disciplinovaní!"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.