Michal Mitrík: Vydarený Simple life

Pred nejakým časom zverejnil vtedy pomerne neznámy rožňavský hudobník Stevie Heart na serveri YouTube skladbu s názvom Walking Down The Streets Again. Pieseň s príjemným, mierne nostalgickým zvukom, vzbudila slušnú pozornosť  miestneho publika, avšak hudobník sa na dlhšiu dobu odmlčal. Dnes je však jasné, že dané obdobie bolo využité tvorivo – Stevie Heart, vlastným menom Štefan Emödi, totiž prichádza s debutovým albumom Simple life.

Kto mal možnosť počuť prvý singel, albumovou prvotinou nebude sklamaný. Tucet skladieb, nahratý v doprovode Jakuba Vondru (bicie) a Patrika Gömöriho (basgitara), totiž takisto ako staršia skladba, stojí na pomedzí viacerých žánrov. Stevie síce vo všeobecnosti čerpá inšpiráciu z klavírne orientovaného popu, no na svoje si prídu aj priaznivci jazzu či swingu.

Práve taký nadych dominuje celej nahrávke, počnúc úvodnou rovnomennou skladbou Simple Life až po baladu Fields of Hay, ktorá album uzatvára. Spomínaná Walking Down The Streets Again sa na albume takisto objavuje, ale v mierne upravenej verzii. Je v nej menej nápadná, avšak rozhodne to nie je na škodu veci.

Album totiž disponuje dostatkom dobrých skladieb, ktoré dokážu zaujať minimálne rovnako. Za všetky možno spomenúť The Love Pirate, či Almost Pointless Symphony, ktoré by si iste našli svoje miesto na albume hocijakého interpreta svetového mena s podobným štýlovým razením.

Stevie uvádza ako svoje vzory a zdroje inšpirácie Johna Mayera či Jamieho Culluma a je to počuť – či už v multižánrovosti alebo v kultivovanom prejave.

Priestor na albume si našlo aj blues v Do You Remember, ktorá potvrdzuje jeden z ďalších znakov príznačných pre celú dosku – aj zo štandardných motívov a viac-menej overených postupov vie vyťažiť kvalitné skladby, ktoré majú nápad.

A hoci sú pesničky jednoduché a postavené hlavne na silnej melódii, pri pozornom počúvaní vyniknú zaujímavé detaily, preukazujúce aj inštrumentálnu a aranžérsku zručnosť. Aj preto potešia zamatové tóny bezpražcovej basgitary v Obviously či elegantné sláčiky v This Time of a Year. Síce nenápadné, no do aranžmánov piesní pasujú stopercentne.

A zrejme vďaka miernemu retro nádychu v niektorých skladbách možno predpokladať, že šlo o zámer. Mimoriadnou devízou CD je okrem iného aj kompaktnosť. Simple Life „funguje“ aj vďaka žánrovej mnohotvárnosti, hoci niekoľko pomalších skladieb za sebou v druhej polovici albumu spolu pôsobí trochu uspávajúco.

Simple Life od Stevieho Hearta je teda vydarený album – vyzretý, celistvý a plný kvalitných skladieb. Priaznivci inteligentného popu s presahom do viacerých štýlov si rozhodne prídu na svoje.

Ostáva len dúfať, že sa kapela čoskoro vráti tam, kde to jej hudbe svedčí najlepšie – na koncertné pódiá.

MICHAL MITRÍK

Autor je absolventom Filozofickej fakulty UPJŠ v Prešove Foto: StevieHeart.com

****************************

Staršie príspevky si môžete prečítať v rubrike Publicistika – Recenzie. Vlastné zážitky z kultúry, či umenia nám môžete posielať na email redakcia@inforoznava.sk 

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Michal Mitrík: Vydarený Simple life"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.